ANTONÍN ŠLECHTA

Vyznání Františka Nováka nevyprávím vám, ale sobě. Prosím, je-li kdo z vás přítomen – ssst…

Asi ne každý mi porozumí, ale muži zcela jistě ano. Ono totiž nač chodit kolem horké kaše, nejrychleji se stárne v náručí prostitutky.

MILAN BLAHYNKA

Po dost dlouho protahovaném paušálním opovrhování literárněvědným marxismem, které ještě u některých badatelů, prošlých proměnou od přísných strážců „ideové čistoty“ marxismu v její neméně přísné kritiky, a u pár jejich žáků pokračuje, dostává se ke slovu pokolení, které usiluje o přesvědčivější, diferencovanější pohled na texty, skutky, osobnosti s marxismem v literatuře v různé míře spjaté.

PAVOL JANÍK

Žánrovú pestrosť skvelej knižnej mozaiky rozmanitých brilantných autorských príspevkov mnohostranného a mnohostrunného autora Karla Sýsa VELBLOUD A MARIE S JEHŇÁTKEM (FUTURA, Praha 2021) predznamenáva vnútorné členenie publikovaných komponentov – Ptám se a odpovídám; Vernisáže a katalogy; Předslovy a doslovy; Z nepovinné četby; Invektivy a polemiky; Články krátke a kratší.

JAROMÍR ŠLOSAR

Nedávno jsem dočetl hojně citovaný román polské autorky Martyny Bundy Modrá kočka. Záložka upozorňuje, že děj se odehrává mezi Kašuby. Mohl by se však odehrávat kdekoliv jinde, Kašubové jsou pouhou nálepkou.

VLADIMÍR SEDLÁČEK

Podtitul knihy zní: Jak lidé revoluce přežili v post-sovětském světě.

JAN JELÍNEK

Před lety jsem na Apeninském poloostrově protrpěl dramatickou příhodu, která mě ve vzpomínkách na zájezd do Itálie s pražskou cestovní kanceláří Zdeňka Houdka bude provázet až do smrti. Byli jsme ubytováni na pobřeží Tyrhenského moře v oblasti Kampánie, v hotelu Clorinda v městě Paestum, založeném v 7. století před naším letopočtem starověkými řeckými osadníky.

MICHAL ČERNÍK

Jedna podoba štěstí

Celý den jsme byli šťastní

Životem dospěla slova

STANISLAV ZEMAN

Kdo vykácel alej

Z pastoušky k hradu