Jožo Ráž – za jedinečnou muziku

František Sarna – za výtvarnou službu Vysočině

Michael Doubek – za knihu Nepřizpůsobivost

Do Ngoc Viet Dung – za uvedení české poezie do Vietnamu

Eva Kantůrková – za knihu Jan Hus

ALEŠ GROF

Laudatio na Jožo Ráže

Keby bolo niečo čo sa ti dá sniesť okrem neba nado mnou a miliónov hviezd
tak by som to zniesol vždy znova a rád k tvojim nohám dobré věci ako vodopád.

PETR ŽANTOVSKÝ

Laudatio na Evu Kantůrkovou

Eva Kantůrková (rozená Sílová) se narodila 11. května 1930. To je okolnost důležitá přinejmenším ze dvou důvodů. Jeden spočívá v samotném květnovém datu. Květen byl odjakživa měsícem básníků, a to nejen díky Máchovi, ale v měsíci máji se narodila dlouhá řada velkých autorů české i světové literatury. Namátkou – německý romantický básník zvaný Novalis, Honoré de Balzac, Robert Browning, Walt Whitman, Michail Bulgakov, Max Brod, ale také Vítězslav Nezval, Oldřich Mikulášek, Jiří Šotola či Alex Koenigsmark. Eva Kantůrková tedy už květnovým narozením vstoupila do zřejmého předurčení. Ostatně – oba její rodiče byli lidé pera, otec Jiří novinář a matka Bohumila spisovatelka – mimochodem spoluautorem jedné její knížky, pohádky O třech písmenkách, byl Julius Fučík. Z celé této konstelace těžko mohl vzejít někdo jiný než člověk pera. Spisovatelka.

EVA KANTŮRKOVÁ

Když mi Karel Sýs oznámil, že mi Unie českých spisovatelů udělí cenu za knihu o Janu Husovi, v prvním okamžiku jsem nevěděla, jestli jsem dojatá nebo se raduji. A když Vám teď za cenu děkuji, víc mě nutí o ní přemýšlet, protože je to ocenění opravdu mimořádné.

ALEXEJ MIKULÁŠEK

Laudatio na Michaela Doubka

Michael Doubek, narozený 6. 2. 1972 ve Vyškově na Moravě, je osobnost mnohostranná, v určitém smyslu slova přímo renesanční. Profesí lékař a jako člověk velmi skromný, současně vysokoškolský učitel a špičkový badatel v oboru akutní a chronické leukémie a hematoonkologie, autor a spoluautor několika set odborných pojednání (nejednou publikovaných v časopisech s impaktovým faktorem) a mnoha monografií, z nichž třetina vyšla v zahraničí. Jako kritický esejista přispívá svými články a polemikami rovněž do Obrysu-Kmene, dnes LUKu, časopisu Unie českých spisovatelů, jíž je aktivním členem. Napsal několik knih pro děti, včetně půvabného leporela nazvaného O sluneční panence a deštivém panáčkovi (Boskovice : Albert, 2005), které současně ilustroval.

VĚRA BERANOVÁ

Laudatio na Františka Sarnu

Dnešní svět má rád umělce, kteří jsou vidět, slyšet, dokonce někdy ani nevíme, v jakém uměleckém oboru realizují svůj také talent. Už je podstatně méně těch, pro které je jejich vlastní tvorba smyslem a podstatou existence. Právě k těm bezesporu patří i jeden z laureátů letošní ceny Unie českých spisovatelů výtvarník František Sarna.

FRANTIŠEK SARNA

Nejsem mistr slova jako většina z vás, tak se nezlobte, že jsem si k této příležitosti připravil pár slov písemně.

IVA KLINDEROVÁ

Laudatio na Do Ngoc Viet Dunga

MILAN BLAHYNKA

„Pořádně se vyspi, všechno chce svůj čas, / ráno budem moudřejší“ dost často zní v rozhlase a ještě častěji v mých uších ta pěkná odrhovačka, o níž nevím, kdo k ní napsal text. Jistě se to dá najít na Googlu, ale zpívá ji Michal Tučný.

KAREL SÝS

Náhlá inspirace

Stačí doušek

a už víno s básní vtéká do oušek

EVA FRANTINOVÁ

Jsme

Jsme jak víno – celkem vzato…

(nakonec uloží nás v láhvích naležato)

VÁCLAV HONS

Znovínský achát

 

a)

slovu slovo slova

k domovu

i bez domova

STANISLAV ZEMAN

Interview s Archimédem

Číslo pí

Kolik má desetinných míst

Archiméde