IVO FENCL

Je dnes dětmi zapomenut. Nebo aspoň u nás. Škoda. A chyba. Jeho nevídanou, neopakovatelnou představivost a bezbřehou schopnost poutavě vyprávět bychom potřebovali. Určitě. Ano, přišli po jím vysekané cestě jiní, ale to on ustavil žánr fantasy. Pán prstenů by vypadal jinak, kdyby nebylo tří Haggardových naprosto úžasných románů Doly krále Šalamouna, Allan Quatermain a Ona.

Unie českých spisovatelů zve své členy na valnou hromadu v sobotu 14. listopadu 2015 v 10 hodin v Praze 1, ul. Politických vězňů 9, 3. patro, místnost č. 153. V souvislosti s Novým občanským zákoníkem je nutné schválit nové stanovy a zvolit předsednictvo.

MILAN BLAHYNKA

„Předkládám se vám jako prostý brožovaný katalog v řeži vázané / pejprbek / listujte si mnou jak chcete nejlépe pozpátku,“ čte se přesně uprostřed ČASOVANÉ RŮŽE (Zdenka Brožová-Periskop, Hluboš 2015, 188 s., edice Báseň na sobotu, sv. 26), a protože na autorku Evu Frantinovou, o níž jsem už nejednou s chutí a zvědavě psal, dám a důvěřuji jí stejně jako edici, v níž knížka vyšla, vzal jsem tu báseň na sobotu do rukou skutečně v sobotu a listoval v tom prostém brožovaném katalogu podle rady básnířčiny pozpátku, začal básní Tatínek referuje z ráje (154 veršů) a pokračoval pak předešlou básní Perseidy po záruce (198 veršů), začetl se, zapředl nad verši „Sbohem a šáteček / takže znova“ a nad opakováním „Co si tu uděláš… / Chceš…? / Chceš…?“, zapřemýšlel nad mnohým různorodým „támhle…“ (tu „holčička z Barrandova / které přidělili kolej / po které přijela její osudová tramvaj“, ale ona věčně bude marně přes ni přebíhat, „támhle hotelový pokoj v Amsterodamu kde Davida Oistracha / přepadla poslední slabost / ale on stále hraje“, „támhle jsou spící vojáci a všechny minulé i budoucí války / v zákopech ideálů a různých učení a ismů…“ a „kolem jejich nohou v bagančatech Berlín Drážďany Irák Ukrajina…/ a hodně dětí / proč umřel Kája ve třech letech…“), zastavil jsem se nad nejedním z těch veršů jako nad otázkou i výzvou – a sobota na báseň byla v háji, aniž jsem se prolistoval k básni titulní, k Časované růži, k růží ne stolisté, ale s více než 4100 plátky, totiž verši.

Jaromír Šlosar

Vážená paní Dino Štěrbová,

dlouho se mi už nestalo, abych večer s chutí sáhl po knížce, jako se mně to po několik dnů stávalo s Vašimi Touhami a údělem z loňského roku. A nebylo to z pouhé vděčnosti za dárek.

VÁCLAV PELCMAN

Podrobit kritice dílo tzv. renomovaného autora není bez ošidností.Samozřejmě, že chválit se dá asi bez obav. Ale co když se někomu něco nelíbí? Tady pomůže okřídlené rčení „Žádný strach před velkými zvířaty“. Jednodušší je to v případě, když se nejedná o kamaráda, nadřízeného či o jiné ohledy, a navíc v demokratické zemi. Náš autor má na záložce knihy výčet tolika kulturních počinů, že to sráží na kolena. Také to, že se 23. května 2016 dožije sedmdesáti let a je to tedy zkušený člověk. Má jen jeden handicap, a sice že žil a tvořil už za „komunistů“. Jde o Oldřicha Dudka a jeho knihu ZÁLETNÝ ĎÁBEL A JINÉ RADOSTI (Brána, 2015).

PAVOL JANÍK

Literárna tvorba Evy Frantinovej predstavuje v modernej českej poézii a próze neprehliadnuteľný, výrazný, osobitý a pôsobivý hlas. Jej originálne kreatívne riešenia výstižne charakterizovalo už samostatné heslo v medzinárodnom encyklopedickom projekte Literatura s hvězdou Davidovou (II. zväzok, Votobia, Praha 2002, kolektív autorov vedený Alexejom Mikuláškom).

Píšeme si

MIROSLAV JOSEF TOMŠŮ

Na otázku „Jak se po převratu 89 proměnila česká literatura?“ nemohu relevantně odpovídat, protože patřím mezi ty později narozené, až po převratu. Literaturu však několik let bedlivě sleduji a na tuto otázku mohu odpovědět jedním slovem. Závratně.

JIŘÍ JÍROVEC

Za elitu společnosti lze považovat tu část populace, která má intelektuálně na víc než běžný občan a svoje kvality projeví činem. Byť nemusí být vždy úspěšný.

VADIM FEDOROV

Poptávka dělá nabídku. S poptávkou bylo všechno OK. Jeden můj přítel, Čech s příznačným příjmením Maniak, mi řekl, že má spoustu známých bažících po viagře. V Čechách je ale tato modrá tabletka pouze na předpis, a navíc stojí šílený prachy. Jedna pilulka asi 20 dolarů. Maniak prý slyšel, že Rusové přes internet nakupují v Indii náhražku za viagru. A že by nebylo od věci založit na prodeji této viagry byznys. Bez předpisů a za zlomek ceny.

EVA FRANTINOVÁ

Řekněte není nic jistého na světě

kde pláštěm hvězdnatým přikrývá tě noc

a odkrývá den

FRANTIŠEK UHER

Dvojí míra

Carevna Kateřina nebyla žádná humanistka, dospěla však k poznání, že je lepší osvobodit deset viníků než obětovat jednoho nevinného. Není známo, jak tuto ideu uplatňovala v praxi, lze o tom pochybovat. Naše soudnictví si však její výrok vzalo k srdci, nedá se carevnou zahanbit. Chuďasům měří blahobyt na korce a podle přesné míry – a trvá jim to, trvá – bohatcům štědré porce nedozírných lánů jakoby jenom od oka. Někomu se přizná léno, dalšímu pomohou záměrné průtahy, za které stát potom ještě vyplatí odškodnění, jinému pomohou známosti či manželovo svědectví, další spasí imunita. Mnohokrát kukačka zakuká, mnohokrát vyroste svěží tráva, mnohokrát uvadne, mnohokrát kámen na kosu nepadne, než padne kosa na kámen. A vina zatím, pokud jaká, zapadne.

JAN CHODSKÝ

Opojná

Mnoho lidí v Česku žije

v sametovém opojení,

ačkoli už přes dvacet let

žádný důvod k tomu není.