FRANTIŠEK UHER

Dvojí míra

Carevna Kateřina nebyla žádná humanistka, dospěla však k poznání, že je lepší osvobodit deset viníků než obětovat jednoho nevinného. Není známo, jak tuto ideu uplatňovala v praxi, lze o tom pochybovat. Naše soudnictví si však její výrok vzalo k srdci, nedá se carevnou zahanbit. Chuďasům měří blahobyt na korce a podle přesné míry – a trvá jim to, trvá – bohatcům štědré porce nedozírných lánů jakoby jenom od oka. Někomu se přizná léno, dalšímu pomohou záměrné průtahy, za které stát potom ještě vyplatí odškodnění, jinému pomohou známosti či manželovo svědectví, další spasí imunita. Mnohokrát kukačka zakuká, mnohokrát vyroste svěží tráva, mnohokrát uvadne, mnohokrát kámen na kosu nepadne, než padne kosa na kámen. A vina zatím, pokud jaká, zapadne.

 

Co dělají šaškové

Co dělají šaškové, když se nikdo, ale docela nikdo nesměje… Tak se ptal básník Miroslav Holub a je to otázka s neměnnou platností Ludolfova čísla. (Však to byli a jsou čísla! Přesněji – numera!) Samozřejmě se nejedná o šašky cirkusové, ti vědí, kdy odejít do ústraní. Řeč je o vysloužilých, rozuměj příliš zprofanovaných šašcích z politického šapitó. Ti odcházejí ze scény zadem, bez potlesku, nenápadně. Odcházejí do správních rad nebo do diplomatických služeb, pokračují ve výnosném leč zhoubném díle, podmíněném politickou zabedněností, zavilostí, servilností a nedostatkem charakteru. A že takových šašků známe!

 

Přidušená demokracie

Přidušená demokracie občas vykvikne, aby na sebe upozornila, vydá zvuk připomínající hýkání oslů. Občané jsou ovšem bezmocní, bezradní, rozpačití, zatvrzelí, odmítaví, negativně naladění, apatičtí. Stále očekávají příznivější a příjemnější zprávy od neznámých poslů, žádní však nepřicházejí. Ještě si neuvědomují, že nemohou spoléhat na osly hýkající převážně jen před volbami a posly dobrých zpráv se musí stát sami.

 

Výhodné řešení

Objekt prodán i s pozemkem. Poslední výrobky do ciziny, stroje do šrotu. Lidé na odpis. Pro prodejce mají nulovou hodnotu.

 

Rekordman

Vymezen proti jedné haněné prošel všemi existujícími politickými stranami. Nikde nepochodil, všude mu podráželi nohy neschopní ambiciózní diletanti, ješitové a jejich prospěchářské klany, punktující na stranická vedení pasti, proti nimž byly jámy chystané pravěkými lovci na mamuty pouhými důlky na cvrnkání kuliček. Proto se rozhodl založit vlastní politické hnutí a překonat dosavadní (patrně) světový rekord v počtu pouhých devíti registrovaných členů. Jako jediný řádný člen se nemusel obávat opozice a případného vnitrostranického puče.

Včera nechal svou stranu zaregistrovat, objednal vytištění jedné stranické legitimace, zakoupil prosperující deník, otevřel sekretariát a bankovní účet, obstaral IČO a protože se v zemích koruny české za všechno platí, nabídl České televizi honorář za pozvání do nedělního pořadu Václava Moravce, kterého ovšem považoval za opotřebovaného demagoga a hodlal mu to řádně vytmavit, čímž by získal přízeň spousty diváků, kteří zastávají nekompromisně shodný názor.

 

Stín smutku

Stín smutku padl na Radostín. Zemřel jediný trvale hlášený obyvatel, ostatní se odstěhovali do měst. Za rakví šel toulavý pes, který celé dny obíhal ves a tři chalupáři. Měli to při cestě do hospody.

 

Za vozem, před vozem

Hlupáků jsou zástupy. Houfují se do tlup. Pokojně se ubírají za vozem. Jeden přikrčen kráčí vpředu. Nikoli ze strachu z prachu zvednutého koly. Zapřažen k oji se cítí jako vůdce. Bezmála vojevůdce. Vůbec mu nevadí, že vozka občas práskne bičem.

 

Fotbal budoucnosti

Fotbalové svazy nelogicky a potměšile trestají kluby za řádění výtržníků, aniž by věnovaly pozornost podstatně nebezpečnějším hříšníkům ve vlastních řadách. Jako kdyby policie byla trestána za řádění zlodějů a tunelářů, zahrádkáři za slimáky či nepřízeň počasí. Kolik diváků přijde, až Bruselu dojde trpělivost s výtržníky a potrestá hlavní viníky – hráče! Začne se hrát bez nich a bez míče, postačí vyhřívané hřiště, reklamy a rozhodčí. Pro sázkové kanceláře a ligové tabulky vylosují výsledky v televizi za přítomnosti státního notáře.