IVO FENCL

Výpravná publikace „pod stromek“ JOSEF ŠKVORECKÝ. PRIMA SEZÓNY 1924–2012, již koncipoval Václav Krištof, obsahuje množství barevných fotografií a jiných ilustrací a kvantum textu. Informativní, bez her na hlubiny důstojnosti, právě taková by se mu líbila. Má pět částí. První dvě se věnují životům autora a – samostatně – jeho ženy, spisovatelky Zdeny Salivarové Škvorecké (*1933). V obou případech jen do roku 1969. To odešli do exilu.

PAVOL JANÍK

Ak niekto pokladá Zuzanu Čaputovú za slovenského Havla, zrejme by bolo vhodné pozrieť sa na pozadie jeho neuveriteľného príbehu. Možno tak lepšie pochopíme aj jej osobnú historku. Americký dokumentarista českého pôvodu Robert Buchar (1951) je absolventom FAMU a od roku 1980 žije v USA. Vo svojej tvorbe odhaľuje zákulisie revolúcie v roku 1989. Získal autentické svedectvá viacerých ľudí, ktorí boli rozličným spôsobom zainteresovaní do novembrovej revolúcie na oboch stranách barikády. Pripomeňme si najzaujímavejšie z nich.

MILAN BLAHYNKA

Kdo si v poezii umí hrát, kdo si rád sám hraje a hrou dopaluje čtenářskou lenost a těší čtenáře, které (řečeno s Jiřím Suchým) hřeje slovní hříčka, kdo si hraje ne aby uškodil jiným, jak to hrají na naivky podvodníci v lásce a politice, kdo si hraje zdánlivě jen tak, jako si hráli Prévert nebo Morgenstern, neprohraje. Dokáže, co nedovede žádná dovedná úča za katedrou nebo na pódiu, která ušlechtile a dojemně káže.

Unie českých spisovatelů srdečně zve své členy i příznivce na slavnostní vyhlášení Cen UČS za rok 2019.

ZDENĚK HRABICA

Není nad původnost!

každý po ní touží:

lidé chodí přes most,

to já půjdu louží.

Karel Havlíček Borovský

Sladké i břitké slovo poezie člověka oblažuje.

JAN ZEMAN

Kniha polské spisovatelky Olgy Tokarczukové Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých (Host 2010, výborný překlad Petr Vidlák, v polském originále Provadź swój plug przes kości umarłych, vydala Wydawnictwo literackie 2009), má charakter hororu, detektivky a morální výzvy: Má člověk právo po libosti střílet zvířata a ptáky v přírodě?

STANISLAVA KUČEROVÁ

Na počátku školního roku 2019–2020 máme na stole opět otázku víceletých gymnázií. Ministerstvo školství zjistilo, že víceletá gymnázia přispívají k nerovnosti ve společnosti. To zjištění není ovšem nové, má svou historii.

BOHUMILA SARNOVÁ

Otevírám okno se svěžím výhledem do zeleně okolo naší chalupy na Vysočině. Prší. Konečně! Proudy vody se vsakují do vyprahlé půdy, z okapů to hlučí silou nevídanou. Sucho je, tedy ty okapy, málem obrací dnem vzhůru. Pro rostliny zelinářského účelu přichází potřebná vláha už žel trochu se zpožděním. Pokroucené mohutné listy cuket, okurek a dýní zvadly pod nánosem šedavé plísně. Tak přesně tohle jsem si zaznamenala letos koncem srpna. Na štěstí je většina plodů uložena ve sklenicích, mrazáku a jinými způsoby zpracována. Fruta, jak říkáme, jede zkrátka naplno.

MIROSLAV KANTEK

A je zase babí podzim

už XXX let poté

co jsme se navždy opustili

OLDŘICH A. HOSTAŠA

+++

Vítr oblékl oblek poslance

slunce slibuje něco určitého

a zpěv opilých oblaků zní nad krajem.