(Otevřený dopis Magdy Fyssa s komentářem Věry Klontzy-Jaklové)

K podzimu patří řada výročí, zvlášť k tomu letošnímu. Patří k nim i 18. září 2013, kdy uspořádali zločinci organizovaní v „demokratickým“ státem povolené straně Zlatý úsvit pogrom na aktivního antifašistu, aktivistu, odboráře, hudebníka, rapera a básníka Pavla Fyssase. Když sledoval fotbalový zápas se svými přáteli v jedné z athénských kaváren, obklíčilo jej trestné komando čítající 60 ozbrojených osob a v nočních hodinách jej chladnokrevně bodnutím nože zavraždil jeden z nich, Georgios Roupakias, jehož čin byl pohlaváry této rádoby strany označen jako politický akt a chladnokrevnému vrahovi se od nich dostalo ovací. Ale Fyssas, než skonal, vraha jednoznačně označil, stejně jako ostatní napadení a svědci. Proti Roupakiasovi svědčily i další důkazy. Následujícího dne po činu byl zatčen a společně s ním řada představitelů Zlatého úsvitu, ale postupně byli propuštěni. Soudní proces dosud trvá. „Právní“ stát není schopen odsoudit jednoznačného vraha. Jedinci schvalující jeho vraždu patří do zákonodárného sboru…

MILAN BLAHYNKA

Velká výročí jako letošních 150 let od narození Petra Bezruče se připomínají všelijak. Tak tomu bylo a je i letos. Každá doba a v ní každý vidí jubilanta samozřejmě po svém. Sto roků po vydání Máje a po smrti Karla Hynka Máchy se odehrála bitva mezi puritány, kteří se domnívali, že by básníkův odkaz utrpěl a byl pošpiněn, kdyby došlo ke zveřejnění tehdy už rozluštěného Máchova intimního deníku, a na druhé straně surrealisty i badateli nesklánějícími se před žádnými tabu. Dnes už dávno rozšifrovaný Máchův deník je k dispozici v řadě vydání a sotvakdo pochybuje o jeho významu pro porozumění básníkově osobnosti a dílu.

PAVEL FIEDLER

Nakladatelství Karolinum vydalo v roce 2016 knihu KAPITOLY Z DĚJIN KLASICKÉ ANATOMIE. Sepsal ji můj přítel, nestor českých porodníků, profesor MUDr. Antonín Doležal DrSc.

Polemika

Tento text odpoví na výhrady k mým článkům o Sbornících nezávislých foglarovců (anžto na ně v tisku došlo - viz LUK č. 41).

FRANTIŠEK UHER

Na rozdíl od některých jinak literárně vyspělých destinací zůstává v Čechách komiksové čtivo na okraji čtenářského zájmu dospělých, třebaže vychází poměrně hodně knižních titulů. Většinou nepříliš přesvědčivé úrovně. Hodnotnější dílka jsou výjimkami potvrzujícími pravidlo. Odlišně je tomu v dětské literatuře, kde kreslené seriály napomáhají podnícení většího zájmu o čtení a rozvíjení fantazie, nepostrádajíce výchovné a estetické atributy.

JIŘÍ JÍROVEC

Jeden býval u vesničky Lety. Původně český, pro práce se štítící občany, což je pro mnohé bílé označení pro cikány. Otravných, neužitečných medúz, jak Romy moderně pojmenoval současný náměstek ministra obchodu kandidát a kandidát ČSSD v nadcházejících volbách, tam byla z počátku jen menšina.

BEDŘICH STEHNO

Jadérka

xx

Když se narodíme

na vteřinu někde blikne

STANISLAV KÁBELE

Krutá záměna

Namísto slunečního paprsku

ohnivý záblesk

olízl zelenavou haluzku.

chý

Televizní jednička 

V té dnešní šlamastyce,

bez falešných slov,

poučí nás nejvíce

televize Barrandov.

OLDŘICH A. HOSTAŠA

Zamyšlení

Dlaně ulice hladí kroky lidí,

kapky deště probudily duhu,

která se rozklenula ve tvých očích,

vlasy deště češe vítr,

jeho kapky na tvých vlasech,

třpytí se ránem.

JAN CHODSKÝ

Kavárenská

Kavárenští povaleči

vztekle čela vraští,

do demokracie šijou

až jim kosti praští.

Malíř František Sarna, člen Unie českých spisovatelů a stálý spolupracovník LUKu, dne 2. listopadu oslavil své 70. narozeniny. Srdečně blahopřejeme!