VĚRA BERANOVÁ

Rudolf Fabry

Je to již 35 let, kdy zemřela jedna z významných osobností slovenského kulturního života. Rudolf Fabry byl nejen autor, který se věnoval literatuře a výtvarnému umění, stejně tak i jejich reflexi, umělecké kritice, ale také organizační práci.

IVO FENCL

Mladí už ji neznají, ale „Husákovy děti“ ano. I už „Novotného děti“. O čem hovořím?

Ne ani tak o Evě Veberové, jako o její encyklopedii SVĚT KOLEM NÁS.

PAVOL JANÍK

Najnovšia kniha Fredericka Forsytha OUTSIDER s podtitulom Môj dobrodružný život (so sloganom: Videl toho v živote veľa. Možno aj všetko.) vyšla vo vydavateľstve Ikar v roku 2016 (preložil ju Vladislav Gális, redigovala Zuzana Púčeková, korigovala Silvia Zubeková). Dielo s pôvodným názvom The Outsider: My Life in Intrigue uzrelo svetlo sveta vo Veľkej Británii v roku 2015. Autor svetových špionážnych bestsellerov sa tentoraz zameral na svoj vlastný príbeh. Výsledkom nie je iba množstvo zaujímavostí a kuriozít zo zákulisia vysokej politiky, mediálnych impérií, spravodajských služieb a vydavateľského priemyslu, ale aj pozoruhodne hojný výskyt nezrovnalostí, protirečení a nedostatkov, na ktoré treba jasne poukázať.

KAREL SÝS

Avantgardní, ba extravagantní symbiózu vaření, řezničiny, hudby a literatury představuje novinka nakladatelství dybbuk (Praha 2016, 144 str.) MASNÁ KUCHAŘKA MISTRA Z NELAHOZEVSI ANTONÍNA DVOŘÁKA. Michal Šanda se autorsky podělil. Návody k porcování masa a znamenité recepty na zabijačku a další delikatesy pocházejí z knihy odborného učitele Václava Rošického Řeznictví a uzenářství, vydané v roce 1892 nakladatelstvím I. L. Kober, kteroužto sepsal „na základě nových výzkumů, zdravotních zkušeností a nejlepších pramenů“.

FRANTIŠEK UHER

Svázané ruce, motiv na obálce (kresba Magdaleny Sawické), mají korespondovat s obsahem nejnovější sbírky HLAVNĚ ZACHRAŇ SEBE (vydal Jan Těsnohlídek ml., JT’s nakladatelství, Krucemburk, 2016, 45 str.)

Kočka Malvína

Po KSČM i Strana Zelených vytvořila stínovou vládu. Kromě ministerského obsazení má ta vláda i skvělý plán, jak zastavit drancování naší země krásné země milované, jak v básni Máj praví Karel Hynek Mácha. Je fajn, že se někdo o tu naši zemi krásnou zemi milovanou někdo nejen zajímá, ale dokonce chce i dělat něco pro to, aby se tato nezměnila v jednu velkou beztvarou masu pokrytou střídavě rozlehlými plechovými boudami a řepkou olejkou, ale má to jedno velké ale. Všechno souvisí se vším, a tak je otázka, jestli trvale udržitelná ekonomika a společnost nezůstanou jen svatým grálem všech lidí. Ono se sice řekne semenec, ale zobat ho z flašky, to bude horší, hošani, zvlášť pokud si příznivec ekologie mylně myslí, že se dá ekologie řešit bez toho, abychom zkoumali souvislosti a že největší znečišťovatelé životního prostředí jsou právě továrny.

aneb

Konec vlastenčení v České televizi

MIROSLAV KANTEK

„Já si myslím, že to mohlo být takto,“ cituji z jedné z povídek z knížky prof. (atd.) Ivana Vyskočila Malé hry. Ale ten s následujícími řádky nemá vůbec nic společného. A proto jeho jméno v tomto tématu opusťme.

ZDENĚK HRABICA

Jak to je jenom možné, že jsme si rozdělili Československo na dva státy a vlezli jsme do superstátu s dříve nepředstavitelným počtem úředníků, s mechanismem hodně podobným někdejší monarchistické nebo stranické nomenklatuře a nedemokratickému dirigismu?

JIŘÍ KNOPP

Dokud se o operaci mluví, dokud vás posílají na to či jiné vyšetření, dá se pořád od ní odstoupit. Zlom nastane v okamžiku, kdy vás půvabná sestřička vyzve, abyste se vysvlékl do naha a nasadí vám na holé tělo prkenně vyžehlenou nemocniční košili nazývanou „andílek“. Tímto okamžikem jste se z člověka stal pacientem, nebo – chcete-li po novu, klientem. Ležíte na nemocniční polohovací posteli a s vytřeštěnýma očima vyčkáváte příjezdu zřízence, který vám hodí na holá záda deku a s veselým povelem „tak jedeme“ se opře do pojízdné postele.

EVA FRANTINOVÁ

Možná jste si taky někdy vymýšleli tajné písmo i tajnou řeč, která nikoho nepřivede na stopu, řeč i písmo malých dětských zločinců, kteří zašantročili někam za kredenc dědovu pikslu s kávou, a on měl rozluštit kód vaší kuchyňské mapy…

Píšeme si

VÁCLAV PELCMAN

Letos v únoru uplynulo dvacet let od smrti básníka Ivana Skály (6. 10. 1922 – 6. 2. 1997), možno říci prominentní osoby kulturní socialistické éry. Po osvobození se plně angažoval jako novinář, byl prvním tajemníkem Svazu čs. spisovatelů, členem KSČ a poslancem Národního shromáždění.

JOSEF JINDRA

Odpusť, Básníku

Pěšinkou luční

a v šatech přijď,

v lásce nic hezčího není

než svlékání,

MAREK ŘEZANKA

Zase nám z čítanek začnou mizet slova

Jsme prý tak svobodní, že vše pokyn řídí:

To cti.“ „To probodni.“ „To jsou – nejsou lidi.“

Jednoho chytá vztek, že je to tu znova

STANISLAV ZEMAN

Nejen revoluce požírá své děti

Proč by se nenažraly také straky

I převrat si smlsne na dětech

Jaképak s ptačí chřipkou saky paky