PETR ŽANTOVSKÝ

„Publicista, jenž vykouřil i sto cigaret za den, bohém, který vychutnával každý den, ochránce slabších a nepřítel tyranů, zuřivý reportér, slovenský Kisch či rudý Hemingway, to byl Ladislav Mňačko. Dokonale kontroverzní postava, jejíž životní příběh má v sobě všechno – zradu, procitnutí, odpor, vzpouru, dobrodružství, zápas o ztracenou čest i poctivou pokoru.“ Těmito slovy charakterizovala ve svém portrétu Ladislava Mňačka Lenka Štolfová (https://www.svkul.cz/wp-content/uploads/2014/01/mnacko-med.pdf.) Je to profil vskutku všestranný a expresivní. Když ale studujete Mňačkův životopis, nepřijde vám příliš přehnaný.

ALEXEJ MIKULÁŠEK

Spisovatel Martin Nezval (1960 v Brně) a patrně jeho „druhé Já“ s židovskými kořeny, Markus Cohen, přinášejí ve svém spoluautorství druhý román, tj. po Holkách z nezisku (oceněných Krameriovou cenou) přichází „román o největším evropském rebelovi, který nás naučil nenechat si od systému přerazit páteř“ nazvaný SMÁT SE NAHLAS (Praha: Naše vojsko 2023, 237 str.). Přitom Martin Nezval je od devadesátých let, kdy vstoupil do literatury (Líbánky v Bimbambumu: sociálně-bulvární kýč z doby „za pět minut dvanáct“ v roce 1991), autorem cca třinácti románů, z nichž jeden byl zfilmován (Jak ulovit miliardáře: návod na použití života 2) – a podle mého názoru jde o tak „drzý obraz“, že čas na jeho docenění (románu i jeho adaptace v podobě tragické grotesky či burlesky) ještě zdaleka nenastal.

MILAN BLAHYNKA

Pečlivá olomoucká Vědecká knihovna má (prozatím?) v katalogu jen jedno vydání nejnovější autorovy knihy, ale snad nejsem sám, kdo dostal k recenzi už tři různé exempláře stejného názvu. Na jaře 2023 mi přišly tři svazky v pevných vazbách: Světla slov, Pointa a Pointa jednoho života, všecky s © Michal Černík, první dvě ještě s „text a ilustrace, návrh obálky a grafická úprava Michal Černík“. O všech třech jsem pojednal v LUKu 30/2023 pod názvem „Čáry máry Michala Černíka“. Jeho tvorbu vrcholící zatím hned ve třech rozměrných knihách jsem v obdivu k jeho slovesnému a výtvarnému umění a k jeho i grafické a knihařské perfektní práci pojmenoval čarováním. Byť ty knihy vyšly nákladem vlastním, v ničem nezaostaly za výtisky z nejlepších nakladatelství. Máry se dostaly do názvu recenze u vědomí, že básník evidentně nyní myslí i na poslední věci člověka a „pointa“ v názvu dvou z těch třech knih je do značné míry synonymem „odkazu“, „testamentu“. Nicméně v nás dříve narozených zbytečně přežívá despekt z meziválečného dvacetiletí, kdy „vlastním nákladem“ vycházela až na výjimky jen soukromá „netvorba“, a zapomíná se, že vlastním nákladem vyšla vůbec nejvýznamnější básnická kniha 19. století – Máchův Máj.

FRANTIŠEK UHER

Jen ojediněle básník/básnířka charakterizují vlastní tvorbu tak precizně, jako se to povedlo Ondřeji Lipárovi v básni Ostrov je bezpečný ohraničený… ve sbírce RETRO (Host, 2023, 60 str.): Cloumají s námi estetická stanoviska / v rukou odjištěné metafory.

JIŘÍ JÍROVEC

Potřebujeme „pravdivou historii“, říkají „moderní badatelé“ a tak rozvíjejí ad absurdum slova „hnus“ a „devastace“, jimiž jakýsi Farský charakterizoval naši minulost. Hloupost spojená s propagandou a zákonem o protiprávnosti minulého režimu posunula naši minulost nejen mimo zákon, ale také mimo kontext dějin minulého století.

JIŘÍ JÍROVEC 

Zde je několik poznámek k tomu, co mě znepokojuje. Přesněji řečeno děsí. Nejsou namířeny proti Vám, ale pro Vás, jako názor člověka, který pozoruje svět a dohlédne, kam lze z šestého patra bytu. Připouštím, že mám jisté zkušenosti z Kanady, kde jsem rok žil jako student (1969-70) a později 27 let (1987-2014). Vidím svět, který je řízen lidskými zrůdami, nebo válečnými zločinci, chcete-li. Chtějí vládnout světu. Neexistuje pro ně ani žalobce ani soudce a tak jdou bezohledně za svým cílem. Mohou bombardovat a zabíjet kohokoli a kdekoli, když si umanou. K tomu stačí použít správnou nálepku k označení nepřítele. Takovou v Hitlerově Německu dostali Židé: žlutou hvězdu, aby se jim mohli ostatní včas vyhnout a neušpinili se od nich. Poslouží i nálepka terorismu, šikovná jsou obvinění z porušování lidských práv i kecy o demokracii. 

STANISLAV ZEMAN

Listopadové vigilie

Plivni

Aby ses očistil

Na otce

Protože byl v partaji

LECH PRZECZEK

Hrát si se slovy a s písmenky může být poměrně zábavná záležitost. Přesvědčíme se o tom sami, pokud se třeba pokusíme vytvořit smysluplný text ze slov začínajících pouze a výhradně na jedno jediné určité písmeno.

VLADIMÍR STIBOR

Curruiculum vitae

je sníh,

co vrásky nesmaže;