PETR SAK

Sociálno je výsek skutečnosti, který vzniká interakcí lidí a jejich aktivitou a aktivitou sociálních entit se neustále modifikuje a reprodukuje. Abstraktní pojem sociálno je konkretizován sociálními jevy, které ho tvoří a jejichž prostřednictvím je poznáváno. Podstata sociální skutečnosti se projevuje prostřednictvím jevů .

IVO FENCL

Letos je to tři desetiletí, co nás opustil Isaac Asimov (zemřel 6. 4. 1992), obr science fiction. A taky non fiction. Jako naprostý génius napsal bezmála pět set knih. Jistěže mnohé vyšly rovněž tady u nás, ale na řádku dalších se třeba nikdy nedostane. Realitou je, že části mladých, kteří si dotyčné knihy pořídí, stačí dnes v angličtině.

MILAN BLAHYNKA

Napsala mi čtenářka díla Milana Kundery poté, co konečně viděla film MILAN KUNDERA, OD ŽERTU K BEZVÝZNAMNOSTI (Miloslav Šmídmajer a Jakub Vansa, první i režie, druhý i střih, dramaturgie Martin Polák, producent Bio Ilusion-M. Šmídmajer, koproducent Česká televize, kreativní producentka J. Budíková): Byla jsem dost zklamaná. MU si tam první půlhodinu masíroval ego, a když promlouvali „naši", bylo to takové prázdné tlachání. Ovšem neznala jsem třeba vůbec nahrávku, kde MK mluví francouzsky o tom, že by býval dělal i taxikáře. Až ze závěrečných titulků jsem vyčetla, že by to mohla být nahrávka z pořadu Antenne 2 les nouvelles z 1. 7. 1981. Objevily se tam ještě dvě nahrávky z Antenne 2, a to z 20. 4. 1979 a 24. 09. 1981, ale těžko říct, jak je přesně datovat, musely by se nějak dohledat. Vůbec si nevybavuji, zda JN našel francouzštinářku, která učila MK. Má ji tam? Škoda, že v dokumentu neměla žádný prostor.

PAVOL JANÍK

Allen Dulles si získal priazeň klanu Rockefellerovcov už v roku 1920 myšlienkou ovládnuť ropné zdroje v zakaukazskej oblasti.

MIREK SUCHOPÁR

Slyšel jsem mnoho slov ve větru se třepajících,

viděl jsem hustou vlnu na jehlicích,

slyšel jsem, že nesmím zapnout radiátor,

ruské hokejisty pak odepsal náš Dominátor.

CAITLIN JOHNSTONEOVÁ

Někteří shledávají, že je snazší zemřít než nadále žít.

JIŘÍ JÍROVEC

Já jsem tajtrlík? Předně nevím co to je a uráží mě to.

Vlasta Burian ve filmu Byl jednou jeden král.

STANISLAV KÁBELE

Rozjímání v kolumbáriu

Hrdinové, zbabělci,

chudáci i bohatí,