IVO FENCL

COVID-19 vraždí. Ale lidstvo „pro změnu“ sebevraždí sebe na většině těch míst, kde umrtvuje podnikání. Anebo se (také) domníváte, že ekonomie „ani není věda“, že si ji „vycucali z prstu“, a tak patří přes palubu, i kdyby kvůli jedinému životu?

LIBUŠE VONDRÁŠKOVÁ

Vlast Vlastislava Kroupy

Je duben 2016. Na jedné z toulek brněnskými lesy objevím pomník. Slova vyrytá do pískovcového kamene působí jako zásah bleskem: „Umírám jako voják lepšího zítřka. Lituji pouze, že mám jen jeden život, který mohu milované vlasti obětovat.“ Úryvek z dopisu rodičům. Psáno v den popravy v Breslau 27. 4. 1944.

ZDENĚK HRABICA

Vyléčili jsme písní a smíchem Plačtivou princeznu, vyléčíme a zdoláme i koronavirus COVID 19. Jsme přece národ geniálních tvůrců – Jaroslava Haška a Franze Kafky. Jakuba Arbese, Ignáce Hermanna. Bratří Čapků. Josefa Lady a Františka Bidla, Ondřeje Sekory a Otakara Mrkvičky. A před nimi Karla Havlíčka Borovského a Egona Ervína Kische.

FAINA SAVENKOVOVÁ

Válka – to jsou nálety, rachot dělostřelectva a tanků, kanonáda výstřelů… Má mnoho zvuků a mnoho tváří. Vkrádá se a padá na tebe celou svou silou, když ji nejméně očekáváš. A skrývaje se počítáš detonace. Jeden. Dva. Tři… Páni, dobře, že vedle. A pak zbraně umlknou. A v tomto tichu je slyšet pláč dítěte. Tiché vzlyky, podobné žalujícímu mňoukání kotěte. A pak střelba začíná znovu, přehluší všechno… Proto jsou děti války tiché. Vědí, že jejich pláč zůstane neslyšný.

STANISLAVA KUČEROVÁ

Dověděli jsme se nedávno, že ředitel BIS (Bezpečnostní informační služby) obdařil ministra školství novými směrnicemi pro výuku českých dějin. Užasli jsme. Naposled se něco podobného událo za protektorátu (1939–1945). Tehdy se Gestapo (německá tajná státní policie) rozhodlo usměrnit výuku českým dějinám na našich školách. Přirozeně v duchu německé nacistické ideologie. Výběr českých učitelů byl tehdy vysílán do kurzů výuky dějepisu ve vzdělávacích centrech v Říši. Vědělo se, že změnit výklad dějin ve vědomí učitelů není úloha krátkodobá. A tak na dobu, než si dostatečné množství učitelů nové pojetí osvojí, byla výuka dějepisu na školách zrušena vůbec. Mám o tom doklad, několik výročních vysvědčení z gymnázia v době protektorátu. V rubrice Geschichte (Dějepis) se místo známky píše: Wurde nicht unterrichtet (Nevyučovalo se).

MIROSLAV BIELIK

Vstup do nového roku 2020 bol v žiariacich farbách ohňostrojov plný optimizmu, očakávaní nových úspechov a čoraz lepšieho zajtrajška. Ani najväčší pesimisti sa neodvážili povedať, že už kdesi utajene tikajú biologické hodiny epidémie, ktoré s nebývalou rýchlosťou rozkrútia pandémiu a paradoxne spomalia tempá sociálnoekonomického behu našej civilizácie či zastavia lineárny vzostup spoločností na všetkých kontinentoch. V globalizujúcom sa svete popretkávanom informačnými systémami všetkých možných i netušených druhov, od prvých signálov a utajovaných zistení skazonosného vírusu, cez, pre nás pyšných a učičíkaných Európanov, až nepochopiteľné, drastické (nedemokratické) opatrenia „komunistickej Číny“ na zamedzenie šírenia koronavírusu, by k nám vari skôr dobehol starogrécky maratónec s apelom, ako informačné vlny opodstatnených varovaní. Čudujme sa, vyspelé ľudstvo a opatrenia sa riešia, ako v staroveku, keď už máme trójskeho koňa za hradbami. Nuž, doba všemožných informácií…

VLADIMÍR PŘIBSKÝ

Vzal jsem za kliku a pořádně trhl. Zámek už byl hodně porouchaný. Vlezl jsem do vozu a jediným pohledem přelétl páčky, táhla, pedály, až můj zrak utkvěl na kruhovém tachometru, takovém, jaký mívá Opel Kapitän. Dlaní jsem očistil přední sklo ještě předtím, než jsem zatáhl za kratší táhlo. Ovšem takhle jsem si první den po válce nepředstavoval. Ruce mi ještě páchly lyzolem, takže jsem z domova vypadl, aniž bych řekl alespoň sbohem.

JOSEF ONDROUCH

Hrály ho dvě křídlovky jako dík za život ze smrtelného ohrožení; nejen po těch čtrnácti dnech, kdy se nad našimi hlavami ozýval třeskot smrtelných střel, ale i za osvobození z šesti let obludného koncentráku Böhmen und Mähren. Muzikanty byli můj táta a sólista Bukurešťského rozhlasu, důstojník jednotky Rumunů, kteří nás také osvobozovali, stejně jako vojáci československé Svobodovy armády. Přímo u nás bojovali, a až do posledních okamžiků války umírali rudoarmějci. Nad Čelčicemi, malou hanáckou vesničkou, se odvíjely dvě desítky dnů jedné z největších tankových bitev v samotném finále II. světové války.

JIŘÍ JÍROVEC

To je heslo, které se šiklo, čím blíže bylo 75. výročí války proti bolševismu. On to možná Hitler nemyslel úplně zle, jen se v Mnichovu pořádně nedohodl s Francií a Anglií a přepískl to s ředěním příliš silného roztoku židovského elementu v Říši.

KONSTANTIN SIMONOV

Čakaj ma a prídem sem.

Len to veľmi chci,

Keď dážď zmáča zem

FRANTIŠEK DOSTÁL

Pravěký člověk kdysi dávno si vyběhl ze svého příbytku v jeskyni, když se doslechl, že mamut skončil v jámě, o kterou se přičinili i jeho druzi. Byl prostě svobodným tvorem, co se naučil rozdělávat oheň a začal kamarádit i se psy. Ti ho svým štěkotem varovali před blížícím se nebezpečím…

JAN ALCHYMISTA

1

Bohatci se v tom letošním strachu dekují na pusté ostrovy

Chudáci jsou prostě umírat nuceni ba hotovi

Povidá hanácké fištrón na autobusové zastávce za děravými hranicemi litovelské karantény (všecky polní cesty a pěšinky se uhlídat nedají), týpek pokuřující a popíjející rum, samozřejmě bez roušky: