JOSEF ONDROUCH

Podobně jako v 30. letech minulého století doprovází i současnou kampaň polopravd a lží o Rusku nebývalá aktivita médií. Je násobena novými možnostmi často anonymních a co do zodpovědnosti nepostižitelných vulgarit diskutujících na sociálních sítích. V polopravdách a klamu vynikají novináři a spisovatelé, kteří se vydávají za elitu národa. Předhánějí se v útocích proti prezidentu. Organizují se ve štědře dotovaných nadacích a institutech nesoucích vznešená jména. S mnohými politiky, jež reprezentují, se odlišují až štítivě od lidu, který považují za luzu. Patří mezi ně i početné Kolegium Paměti národa.

MILAN DUŠEK

V roce 2016 vydala Agentura Krigl román TAŠKAŘICE, který napsala Jana Maternová z Nového Města nad Metují. Nejde o její první knihu, předcházely jí publikace Jeden život, jedna šance, Kotrmelce a Viktorie.

ALEXEJ MIKULÁŠEK

Románová prvotina Martina Hanzlíka nazvaná BLOK ELSABE (Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2016, 196 str., ISBN 978-80-7465-226-4) nás uvádí do sedmdesátých let minulého století.

KAREL SÝS

Na Hlásce – říčním koupališti u Senohrab – proběhl hudební festival Letní lidé. Na počest Františka Dostála, který na tomto požehnaném místě fotografoval stejnojmenný cyklus.

JIŘÍ JÍROVEC

Po ostudně dlouhé rekonstrukci se vila na Kampě otevřela veřejnosti.

MICHAEL DOUBEK

Nedávno jsem navštívil Madrid. Město mě příjemně překvapilo úpravou, čistotou, všudypřítomnou zelení a konejšivým odpoledním poklidem. Už méně pak skutečností, že restaurace zde otevíraly až o půl deváté večer. Tedy ty, do kterých jsem chtěl zajít. Ale to je jen drobná vada na kráse.

EVA FRANTINOVÁ

Nedávno vydala Eva Hrubá svou poslední knihu básní BEZBŘEHÁ ZÁVRAŤ.

ZDENĚK HRABICA

O tom, že politika jsou pro člověka hodně kluzké parkety, o tom něco málo vím. Chceš-li zvítězit na celé čáře, znič svého odpůrce. Nebo přejdi na druhý chodník a oblékni si nové sako. To je obyčejný machiavelismus, ale může to být často i obyčejný fašismus.

ZDENĚK NEJEDLÝ

Konec světa nenastane

Už je to dávno

Dávno tomu

Kdy vousatí kluci

Udělali revoluci

chý

Etika Bruselu

Půjdeme před tribunál,

důvod je prostý –

nechceme hosty, 

které nikdo nepozval!