MICHAL ČERNÍK

Předneseno na konferenci UČS na téma Vlastenectví? Evropanství?

Švýcarsko je zemí disciplinované svobody, kde svoboda a disciplína se navzájem podmiňují, kde lidé ctí zákony jako něco zcela přirozeného, aniž by je na sobě pociťovali jako násilí, jelikož si uvědomují, že zákony jejich svobodu tvoří, ochraňují a zároveň trestají její zneužití. Je to odpovědnost ke svobodě, z níž vyrůstá úcta a hrdost k zemi, která jim právě takové pojetí svobody dala. Vždycky jsem si přál žít v takové zemi a přeji si to čím dál víc. A pochybuji, že vyplnění toho přání se dožiji a stane se tak v Čechách.

JIŘÍ JÍROVEC

Předneseno na konferenci UČS na téma Vlastenectví? Evropanství?

Jiří Suchý kdysi řekl: „Mezi básníky mě žádný Vítězslav Nezval.“

Mne mezi vás pozval Karel Sýs. Velmi si to považuji.

VĚRA BERANOVÁ

Předneseno na konferenci UČS na téma Vlastenectví? Evropanství?

Vážení přátelé, dovolte mi jen několik poznámek v rámci naší konference. Nechci opakovat podnětné myšlenky zde přednesené, nechci tedy přesvědčovat přesvědčené, ale chci stručně poukázat na možné problémy, na které se podle mého názoru pozapomnělo.

JAROMÍR ŠLOSAR

Osmatřicetiletá ostravská prozaička Nela Rywiková je zdatná vypravěčka. V detektivním románu DĚTI HNĚVU (Host, Brno 2016) si nehraje se slovy, jen její postavy většinou mluví „kratce“ a tak, jak jim na Ostravsku „narostl zobák“, ani podle jazyka bych Nelu Rywikovou nepoznal, a přitom počínaje jakýmsi prologem dokázala napsat nesmírně čtivý román. Čtenáře v něm žene stále kupředu. To, že jde o román detektivní, v tom nehraje zas tak podstatnou roli. Tu hraje jen naše zvědavost.

JAROSLAV DVORSKÝ

„Výkonnostní tabulku“ jednoho lidského života doslova přeskakuje trutnovský pedagog a hudební skladatel Zdeněk Trnka, vpravdě (novo)renesanční člověk a humanista.

IVO FENCL

Kdo ví? Kdyby 20. října 1891 dul z nějaké neidentifikované vůle západní vítr, máme dnes v knihovnách určitě mimo jiné i cestopis Z Prahy do Moskvy v balónu. Jenže bylo vše trochu jinak a o půlnoci na 21. října v roce Jubilejní výstavy se zdvihl vítr z jihu. Výsledkem jednoho zážitku dnes je proto dnes i Vilímkova tenká knížka Z Prahy k Baltickému moři v balónu.

MIROSLAV VEJLUPEK

Vzpíná se strom / oř zelený / lomcován vichrem / Ale země jej / urputně drží / za uzdu kořenů // Kéž bych vždycky já / když zalomcuje mnou žal / jak strom se zachvěl jen / jako on vzpřímený stál“. (Jan Alda: Kéž bych vždycky)

JIŘÍ JÍROVEC

ČSSD jich na tiskové konferenci dne 15. 6. 2016 představila hned devět.

PAVOL JANÍK

Dávnejšie som sa zapodieval myšlienkou upriamiť pozornosť na očividný fakt, že historický vývoj príbehov nesmrteľného a večne mladého britského agenta 007 kopíruje, či predznamenáva medzinárodné vzťahy – najmä medzi sférami vplyvu USA a Sovietskeho zväzu.

EVA FRANTINOVÁ

Příznaky

Člověk je celkově schvácený, původně vzorné držení těla se mění ve skoliózu, při chůzi městem těká z místa na místo jako by něco hledal (ne tak na venkově), koulení očima před knihkupectvími, jakmile přestoupí jejich práh zvýšený tep, někdy i mírná horečka, zánět sedacích nervů (za to mohou spodní regály knihkupectví a zejména antikvariátů), kýchání a alergie (zde působí zejména prach z antikvariátních knih), úbytek na váze (přebíhání z jednoho krámu do druhého, dřepy), čtenářský loket pravoruký i levoruký (vzniká při denním obracení stránek), strach z prázdných prostor v bytě (neexistují, byt je zastavěný knihami, stěny polepené citáty, na stěnách visí portréty známých i méně známých autorů, pokud byt sdílejí milenci nemohou k sobě a láska hyne…), často dominuje snaha kupovat si oblečení s velkými kapsami, tzv. kapsáče – velikost formátů knih poezie, ale i snaha měnit byt menší za větší, pokud to finanční situace dovoluje chatu za dům atp.

ZDENĚK HRABICA

Už se jednou musíme smířit s tím, co nám režim naservíroval. Na světě je přece jenom jediná pravda. Ta, kterou nám do hlavy vtloukají vítězní kormidelníci doby.

Píšeme si

VÁCLAV PELCMAN

Tímto epitetem jsem si dovolil označit Karla Bouška, parafrází názvu jedné z jeho několika set básní, ze sedmnácti básnických sbírek. Narodil se před devadesáti pěti lety (* 17. 7. 1922 v Ústí nad Orlicí, + 14. 12. 2003).

LIBUŠE VONDRÁŠKOVÁ

Na značky!

Stará fotka

Dvě kámošky v trenýrkách, míčky v síťkách

Život nekonečný

lásky trvanlivé

mléko čerstvé

LECH PRZECZEK

Spánek se nedostavil

na předem domluvenou schůzku

Čas se prodlužuje

nad únosnou míru

JAROMÍR ŠIMR

Když se spojí zloději, šmejdi a kapsáři,

dílo se podaří.