JAROMÍR SEDLÁK

Marxova dcera Eleanor uveřejnila v roce 1896 v Die Neue Zeit své vzpomínky, ve kterých se mj. píše: »Bývala období, kdy Heine přicházel denně k Marxovi do bytu, kde mu předčítal své nové verše. Spolu prováděli v jejich textu změny. Marx musel mít velkou trpělivost, protože Heine byl velmi citlivý, což se projevovalo, zvláště když šlo o literární produkci. Někdy přišel s pláčem, když ho v tisku neomaleně zkritizoval málo známý publicista. Větší utěšovatelkou byla manželka Marxe, který občas používal málo citlivých formulací.« O těchto problémech zajímavě píše profesor David McLellan v knize Karl Marx. His Life and Thought (Život a ideje), jenž o Marxovi uveřejnil několik knih.

 

ALEXEJ MIKULÁŠEK

Pod popularizujícím názvem KDYŽ NEJDE JENOM O KRÁSU a s podtitulem Dějiny českého estetického myšlení vyšla obsáhlá monografie (Praha: Balt-East 2014, 382 str. ISBN 978-80-87283-76-9) naší přední historičky umění a estetičky doc. Věry Beranové (1947 v Olomouci).

MILAN BLAHYNKA

V době, „která vsadila na líc“, edice Davida Vody nazvaná Rub sází na „rub, dobrý rub“, na odvrácenou stranu světa a času. RUB 4 vyšel k výročí tragické smrti skladatele Victora Ullmanna a k první inscenaci jeho opery Pád Antikrista u nás.

FRANTIŠEK DOSTÁL

V poněkud odstrčeném Waldesově muzeu ve Vršovicích proběhla výstava věnovaná spisovateli Karlu Čapkovi. Bylo příjemné spatřit zde Váchalův vynález, nepřevrhnutelný kalamář buňát.

KAREL SÝS

Sotva se vynoří teorie, která sice vysvětluje mnohé, ale nevyhovuje úředním vykladačům dějin, je vzápětí zneuctěna nálepkou „konspirační“.

ZDENĚK HRABICA

Před dávnými lety (1956) jsem jako obyčejný vojín základní služby, spolu se stejně starými kamarády, stával pravidelné stojky před branami muničních skladů! Jeden z nich byl i v blízkosti Klatov v Lubech ve velmi hlubokých šumavských lesích. Říkalo se o něm, že je hodně důležitý a že jej vybudovali přímo v první linii. Přiznám se, že jsem měl často i strach, ale poznal jsem tam také zároveň, co znamená hrobové ticho za dlouhé letní noci.

SERGEJ LEVICKIJ

„Numerologie je opravdová, seriózní věda! Udělal jste správně, Nikolaji, že jste ke mně zavítal,“ uvedla hned všechno na pravou míru Izolda, tělnatá žena, zabalená do pestrého šálu neuvěřitelných rozměrů, na ruce obří prsten s černým kamenem.

 

FRANTIŠEK MRÁZ

Nedávno jsem pročítal knihu básní Konstantina Biebla s názvem Na hrobě bubnují padající pomeranče, vydanou nakladatelstvím Dokořán v roce 2013, za finanční podpory Ivana Brouka, Vladimíra Brouka a Otakara Biebla. Počet vydaných výtisků neuveden. Kniha, doplněna několika fotografiemi Lady Krupkové Křesadlové, obsahuje básně z nejznámějších Bieblových básnických sbírek.

MILAN GARNCARZ

Dá se říci, že v minulosti většina slavných spisovatelů prošla také hospodami. Dokonce je pravda, že pro mnohé hospoda byla i zčásti domovem.

MARTA FRANCOVÁ

For sale

Na prodej! křičí doba ze všech stran

vše se dá koupit nebo prodat

banka je božstvo, peníz světapán

na prodej byty, domy, díla generací

Zaslúžilý umelec

ĽUBOMÍR FELDEK

Odkaz Leonida Iljiča

Odchádzam – a je mi v tejto chvíli,

akoby som šiel opäť s vami do útoku,

súdruhovia,

MILAN DUBSKÝ

Bez roušky

Jen nelži. Lhát ti budu já.

Neubližuj, na to jsem tu já.

Konej dobro, to já neumím.

Zůstaň sebou. Já jsem jenom stín.

JIŘÍ KNOPP

Kalouskoviny

Jeden chemik z Bechyně,

začal jen tak nevinně,

za chvíli měl ale styky

byl nad všechny politiky,

ten Kalousek z Bechyně.

KAREL HAVLÍČEK BORODUBSKÝ

Prací prášek zn. Vanish

Toto je portrét novináře,

který se dívá do zrcadla

a vidí v něm své pravé tváře,

z nichž pokrytecká maska spadla.