IVO FENCL

Bez nervové nemoci není velkého umělce.“

Marcel Proust

Od jara do podzimu prvního koronavirového roku 2020 přišla Národní galerie ve Veletržním paláci s úžasnou výstavou podle koncepce Otto M. Urbana. Nazvali ji Sen ve snu. Edgar Allan Poe v českých zemích a shrnula takřka dvě stě exponátů z dílny tří výtvarnic a pětatřiceti výtvarníků, sedmnácti už nežijících. Navždy expozici dokumentuje stejnojmenný katalog (224 stran), koncipovaný rovněž Ottou Urbanem (ve spolupráci s Veronikou Hulíkovou) a doplněný vedle Urbanovy titulní stati ještě studiemi Ivana Adamoviče a Martina Jirouška s tituly Endemické končiny hrůzy a Opeřené stíny českého Poea.

KAREL SÝS

Ivo Fencl je znalec i obdivovatel science fiction. Že je také na slovo vzatým znalcem a obdivovatelem Edgara Allana Poe jsem do letoška (2020) jen tušil.

VÁCLAV FRANC

„To jsou k nám hosti, pane Skalník,“ řekl doktor Čermák, když uviděl prošedivělého šedesátníka v roušce stát u dveří ordinace.

MILAN BLAHYNKA

Dojde-li kdy k reedici Literárního slovníku severní Moravy a Slezska (2001), jistě do ní přibude heslo Ivo Barteček (1953). Neobyčejně výkonný a všestranný autor původem z Bohumína, vzděláním v Olomouci a v Berlíně historik a germanista, povoláním postupně vědecký pracovník v Orientálním ústavu ČSAV, Historickém ústavu ČAV a profesor na univerzitách v Olomouci a ve Zlíně, náš přední znalec iberoamerických dějin a kultury, vyniká v řadě dalších oborů. O šíři jeho pracovního nasazení vypovídají už názvy knih, které napsal nebo na nichž se podílel: Ostrava v dobových pohledech (1998), Československý antifašistický exil německého jazyka v Mexiku (studie a dokumenty (1999), monografie Milan Borovička, Žena (2001), Cestovatelé z českých zemí v Latinské Americe (2001), Dějiny Iberského poloostrova (2002, s J. Polišenským), Nejstarší kartografický obraz Moravy (2004), Dobytí a osvobození Latinské Ameriky (2008, s Jiřím Kuncem), České umění v exilu / Tschechische Kunst im Exil (2010, s Jiřím Hastíkem), Češi a Slováci v Chile ve 20. století (2012 s Jiřím Jiránkem), Kniha výtvarných autogramů evropské moderny. The book of artistic autographs of European Modernists (2015, s Alenou Kavčákovou), Po českých stopách na Daruvarsku (2017, s kolektivem), Vojtěch Preissig 1873-1944, Životem pro vlast (2018).

FRANTIŠEK UHER

Žijeme v době, kdy čtenáři jen obtížně získávají přehled o vycházejících knihách. Postrádáme snadno dostupný centrální informační zdroj, který je za současné situace knižního trhu zcela nereálný. V coronavirovém období nevycházejí nebo se ke čtenářům nedostávají ani Knižní novinky, což je samozřejmě to nejmenší, s čím se musíme smířit.

PAVOL JANÍK

Vo veku 93 rokov 10. 5. 2015 zomrel významný slovenský básnik Viliam Turčány. Patril medzi popredných literárnych tvorcov, vedcov a prekladateľov. V rokoch 1952 1988 pracoval v Slovenskej akadémii vied. Začiatkom 70. rokov minulého storočia prednášal slovenskú a českú literatúru na univerzite v Neapole.

MIROSLAV KANTEK

Občas chodím na weby s různými kvízy, abych si dokázal, jak jsem hloupý. No a tentokrát jsem na jednom webu objevil kvíz o naší moderní české historii. Tento kvíz má kouzelnou barevnou upoutávku, tedy vlastně jakousi titulní stranu. Na ní je vlající červenomodrobílý americký prapor s pruhy a hvězdami a pod ním je název testu: Osvobození (myšleno Československa) a Pražské povstání. A přes prapor je velkými bílými písmeny napsáno: Díky ti, americká armádo!

FRANTIŠEK DOSTÁL

Náš rodný jazyk je plný hezkých a květnatých slov. V posledních letech ale tato slova postrádají sílu, aby se z nich lidé stojící nad rozkvetlou loukou potěšili. Nakonec situace okolo dorozumívajícího média mezi námi lidmi není příliš veselá. Vždyť ze slovního repertoáru se vytrácí něco tak obyčejného a dříve běžného, co se nazývá pozdrav. Možná už mnozí z nás postrádají i chybějící odpověď na náš pozdrav při setkání ve věžovém domě, kde několik let společně pobýváme. Taková zbytečnost, že? Natož aby mladší klučina pozdravil kolemjdoucího staršího občana. Učili nás to i kantoři již od první třídy. Nějaká slova tedy ubývají, avšak naopak jiná zase přibývají, ale ta se odlišují od slov slušných a v poklidu vyřčených. Důvody k oddalování lidí mezi sebou tak narůstají…

MARTA URBANOVÁ

Poezie

Poezie je moje modlitební knížka

nenosím ji do kostela

čtu si z ní den co den

IVAN FONTANA

Pro filmové kufry gravitace neplatí.

STANISLAV ZEMAN

Z důvodů výrobní změny

Na rakve a svíčky

LECH PRZECZEK

Hned na první pohled se zamilovala do svého obrazu v zrcadle.

Měl kilometrové mezery ve vzdělání.