BŘETISLAV DITRYCH

Návrat domů – před startem

V Padově Štefánik požádal náčelníka štábu italské armády generála Badoglia o přidělení aeroplánu Caproni 450. Badoglio mu úmysl letět do vlasti rozmlouval. Marně. Stejně dopadl v Miláně generál Graziani. Neuspěl ani kapitán Jan Šeba s nabídkou sanitního vlaku se zvláštním vagonem, který měl být vypraven 30. dubna. Dodal, že Masaryk i Beneš se přece vrátili do vlasti po železnici, důstojně a bez potíží. Štefánik však nechtěl, opakoval a zdůrazňoval, kráčet po nepřátelské půdě a vyjednávat se starými nepřáteli při přechodu hranic. Později Šeba připomněl, že se částečně zviklat nechal: Dobře, jestli bude špatné počasí, nepoletím. Spíše symbolické rozhodnutí vrátit se domů jako generál a současně pilot odpovídá jeho povaze. Poletí a přistane na rodném Slovensku.

JOZEF ŠPAČEK

Jozef Banáš PREBIJEM SA! Štefánik Muž železnej vôle. IKAR a.s., Bratislava 2018, 1. vyd., 471 s. ISBN 978-80-551-6500-4

Milan Rastislav Štefánik je nesporne jednou z najčastejšie spomínaných osobností v jubilejnom roku 2018 v rôznych súvislostiach, v rôznych médiách. Zaujímavo pôsobí fakt, že prvý román o ňom vyšiel v r. 1928 z pera L. N. Zvěřinu pod názvom Milan Rastislav Štefánik. Román československého hrdiny. A až po dlhej odmlke vychádzajú hneď dva romány o tejto výnimočnej postave našich dejín – okrem tu hodnoteného románu bol publikovaný aj román Generál M. R. Štefánik od Mariany Čengel Solčanskej.

MILAN BLAHYNKA

Bohatě ilustrovaná kniha 120 LET KLVAŇOVA GYMNÁZIA KYJOV 1898-2018, Stručná tištěná verze knihy (Společnost rodičů a přátel gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a sociální, Kyjov 2018, 88 s. formátu A4), do níž její autor RNDr. Vladimír Kotík, profesor gymnázia, vložil Úplnou elektronickou verzi knihy na CD, imponuje jak perfektní funkční typografií (Promo Planet), barevností, množstvím snímků školy, všech jejích 16 ředitelů atd. včetně obálek 62 výročních zpráv na předsádkách, tak také důkladností a pečlivostí textu, který zaznamenává všechny názvy školy, často přejmenovávané, zástupce ředitele a profesory i tisíce žáků, statistiky absolventů přijatých na vysoké školy, svazky a pisatele gymnazijní kroniky, seznam publikací školy a hravý kvíz Vyzkoušejte si své znalosti z historie Klvaňova gymnázia. V elektronické verzi o osmi souborech pdf jsou nejzajímavější kromě Událostí, které předcházely zřízení českého gymnázia v Kyjově, podrobné výčty událostí všech 120 roků školy, čerpající z její kroniky.

MICHAEL DOUBEK

Mám rád létání a letadla. A proto jsem si koupil knihu Narušitel Davida Baldy (*2000) a Petra Kulta (*1998) (Grada Publishing, Praha 2019). Kniha byla napsána podle scénáře filmu stejného názvu (režie David Balda). Autoři uvádí, že dílo bylo inspirováno skutečnými událostmi. Film jsem neměl možnost shlédnout. Aspoň tak neovlivní můj pohled na knihu.

JIŘÍ JÍROVEC

V Hrabalových Ostře sledovaných vlacích opakuje Miloš Hrma otravnou otázku: „Ale proč?“

Konečná odpověď zní: „Protože Vůdce to tak chce!“

JAROMÍR ŠLOSAR

V posledních třiceti letech se životní styl překotně mění. Čím to je způsobeno, by především pověděli sociologové. Svůj podíl na změnách má jistě prudký vývoj technologií, jaký v minulosti nikdy nebyl. Se změnou životního stylu se nápadně změnil i přístup lidí k horám a ke všem formám pobytu v přírodě. Ta tam je doba, kdy celé generace vyrůstaly na četbě Setonových knížek. Dneska třeba ryze českou trampskou tradici udržuje jen pár romantiků, většinou ve věku dědečků a babiček.

Brzobohatý Stránský Pisařík Živný Pomeje.

JIŘÍ KNOPP

Sotva otevřete televizi po ránu,

řeknou vám, jak se žije podle koránu,

co a jak s brexitem se stane

a jakou sukni oblékne si Megan,