PAVEL KALVACH

Před 140 lety se narodil Albert Einstein

Kdo si přečte něco ze života tohoto velkého muže, musí k němu zahořet intenzivní náklonností. Bezelstný, vždy uvážlivý, upřímný, bez jediné pohnutky někomu na světě škodit. Snad právě ta schopnost všechno chápat mu dodávala přející nadhled a benevolenci k lidskému rodu, k naší planetě, k celému vesmíru.

MILENA MĚSTECKÁ

Kniha Jiřího Neséta POCHODY HLADU A SMRTI 1944-1945 je ojedinělé a velmi detailní zpracování svědectví o pochodech smrti válečných zajatců, především přes oblast Moravy a Slezska. Kniha byla pokřtěna v Mohelnici v Galerii Lautner na přednášce o pochodech smrti 29. listopadu 2018. Knižní novinku je možno zakoupit na OÚ Třeština.

KAREL SÝS

Orgie oslav 30. výročí Vítězného Listopadu vypukly naplno, sotva dozněly novoroční zvony. Budeme vykrmováni propagandou celých 365 dní a možná ještě déle, neboť Listopad nějak ne a ne zvítězit.

IVAN ČERNÝ

Nedávné oslavy 100. výročí založení Československé republiky doprovázelo velké množství kulturních akcí. Jednou z významných byl i říjnový koncert předního pěveckého amatérského Emauzského sboru v Praze, jehož dirigent v úvodu slavnostního večera posluchačům připomněl současnou společenskou situaci, ve které se ztrácejí ideály, a národ vlastní vinou postrádá duchovní jistoty. Kdy vlastenectví a projev národní hrdosti jaksi vymizely z našeho života. A když se objeví, tak v nebezpečně pokřiveném zrcadle přítomnosti, jako jsme tomu například byli nedávno svědky v nesmyslných diskusích, v uměle vyvolaném sporu o délku a novou podobu státní hymny. Kapelmajstr v této souvislosti připomněl historku, jak byl svého času Bedřich Smetana vybídnut, aby napsal píseň, která by mohla nahradit Hymnu z pera Františka Jana Škroupa. Smetana tehdá prohlásil:

„Žádný nový nápěv skládati nebudu, poněvadž by to byla práce marná. Kterou píseň lid sám na svou hymnu povznesl, ta hymnou zůstane!“

MÁRIA VÁCLAVJAKOVÁ

Milan Rúfus (10. 1. 1928 Závažná Poruba - 11. 1. 2009 Bratislava)

Je január roku 2019 a pricestovala som na 37. ročník medzinárodného výstupu na Poludnicu, stretnutie cestovateľov a esperantistov v Liptovskom Jáne. Súčasťou stretnutí milovníkov prírody sa postupne stáva aj kultúra, vo forme fotografických a obrazových výstav, vlastnej a preloženej literárnej tvorby, tematicky zviazanej s prírodou. Aký div, veď sa nachádzame v kraji, kde pôsobili a našli inšpiráciu básnici a prozaici ako Ľ. Štúr, J. Kráľ, J. Botto, S. Chalúpka, A. Plávka, M. Rázus, J. Kalinčiak, M. Haľamová, M. Rúfus a ďalší.

BOHUMILA SARNOVÁ

Březen, za kamna vlezem. S dodatkem duben, ještě tam budem. Anebo také březen – Měsíc knihy. Tak na těch mých úvodních větách se v celku nic nezměnilo. Ale jen zdánlivě. Jak je vše pomíjivé a i pofiderní. Tak třeba právě ten zmíněný měsíc březen. Bývá skutečně většinou studený, mrazivý, sychravý. Ale už tak nějak jinak nežli třeba leden. Je to měsíc očekávání čehosi, co přinese změnu. Neběháme ještě venku v sandálkách, naboso a jen tak v tričku. To právě ne. Ale sedíce doma v teple za kamny nebo u ústředního topení sáhneme rádi po knížce. Tedy pokud právě nežhavíme televizní kanály od prvního až po ixtý a nelovíme něco lahodného a zajímavého pro oko či duši. Nebo právě nesdílíme cosi na mobilu, notebooku, PC apod.

JIŘÍ JÍROVEC

Bývala to taková tabulka. Pod nápisem „Co nám dnes schází“ byl seznam poživatin a drobných potřeb. U každé položky byla překlapovací pacička, která směrovala hospodyni k obchodu.

Z chystané sbírky Andělé v noční zahradě

JIŘÍ STEGBAUER

Nokturno

Tančil jsem naboso

v řežavých uhlících vášní

STANISLAV ZEMAN

Dívá se z okna

Německé univerzity