VĚRA BERANOVÁ

V letošním létě uplyne již 30 let od úmrtí významné osobnosti našich kulturních dějin, na jehož odkaz se bohužel zapomíná, a to hned z několika důvodů. Jsou to především důvody politické, ideologické. Pro ortodoxně chápané levicové řešení kulturní politiky byly často jeho postoje příliš komplikované, pro pravicové pojetí to zase byla východiska striktně demokratická.

LUBOŠ ZELENÝ

Nedávno si podkrkonošské město Trutnov i jeho širší okolí připomenulo dvousté výročí narození zdejšího rodáka a občana, německy píšícího dramatika, básníka a prozaika, ale též významného představitele revolučního roku 1848 a neúnavného obhájce chudých a bezmocných Daniela Uffo Horna.

MILOŠ PROŠEK

Kniha nesoucí název Už jdem po ulici (vydaná Mladou frontou v roce 1976) našla a nadále samozřejmě má své trvalé místo v mé domácí knihovně. Stalo se tak za poněkud složitých okolností: když mi do ní vpisoval dne 17. září 1976 Jiří Hájek své věnování, uzavíralo se (nikoli ovšem podle Hájkova přání) jeho několikaleté působení v čele obnoveného kulturně-politického, do historie žurnalistiky vstoupivšího týdeníku – fučíkovské Tvorby.

LUBOMÍR BROŽEK

(recenze představení Smrt ministra, autor Luboš Jurík, režie Irena Žantovská, premiéra červen 2017, Slovenský dům v Praze)

Pražská Slovensko-česká scéna je volné sdružení většinou slovenských umělců působících a žijících v Česku. Domovskou adresu má scéna ve Slovenském domě v pražské Soukenické ulici, což je už druhým rokem existující a velmi agilní kulturní centrum představující Pražanům slovenskou kulturu. Počty koncertů, vernisáží a divadelních představení už dosahují řádu stovek. Kromě hostujících umělců ze Slovenska nebo vystupujících Slováků žijících u nás čas od času spatří světlo světa i původní scénický projekt určený právě pro tuto scénu. Uměleckou šéfkou této produkce je známá režisérka a vysokoškolská pedagožka Irena Žantovská. Právě ona představuje zhruba jednou ročně nové jevištní dílo, vycházející vždy z reálií česko-slovenského kulturního a historického kontextu. Sama tomu s jistou nadsázkou říká „divadlo faktu“. A není to označení marné.

JIŘÍ JÍROVEC

Zemřel vězeň svědomí. Dokonce nositel Nobelovy ceny míru. Jenže ani svědomí, ani ta cena nemusí být velká sláva.

DANIEL UFFO HORN

Přání

I.

Chtěl bych mít choť s půvaby

Zlatého deště s květy z hedvábí

splývajícími od hlavy