PETR ŽANTOVSKÝ

Zpráva z tisku:

Ruské letadlo Tu-154 se v dnes ráno zřítilo do Černého moře krátce poté, co vzlétlo z mezinárodního letiště Adler u Soči. Na palubě zříceného ruského letadla bylo 64 členů skupiny Alexandrovci. Nikdo zřejmě nepřežil.“

IVAN ČERNÝ

Zpráva o havárii Tu-154 ruského ministerstva obrany s 92 lidmi na palubě z pětadvacátého prosince minulého roku mnohé z nás nesmírně zabolela. Leteckou katastrofu nikdo nepřežil. Mimo posádky, novinářů a dalších cestujících zahynulo 64 členů legendárního sboru Alexandrovců, dodnes většinou občanů v České republice, navzdory snahám současné protiruské politiky, velmi oblíbeného.

KAREL SÝS

Do zimní Prahy 2016, do Prahy, která nepříliš oprávněně předstírá, že je světová, vpadl kus opravdové světovosti. Výstava CELNÍK ROUSSEAU – MALÍŘŮV ZTRACENÝ RÁJ zaplnila jedno patro Paláce Kinských (uspořádala Národní galerie v Praze, skvělá kurátorka Kristýna Brožová – jak to všechno pro Prahu získala?!).

ZDENĚK HRABICA

Málokdo u nás vstoupil v nejširší povědomí českého společenského života včera – i poté, když čas oponou trhnul – ať zásluhou jakýchkoliv vichrů – po 17. listopadu 1989, tak jako hudební publicista a organizátor a dlouholetý předseda a jeden ze zakladatelů Jazzové sekce Karel Srp.

JIŘÍ JÍROVEC

Upozornění pro MVČR: Následující text se opírá výhradně o informace ze solidních (západních) zdrojů. Jakákoli podobnost s názory (pro)ruských serverů je čistě náhodná.

ELIŠKA KOPPOVÁ

Nejkrásnější měsíc roku je červen. Děti jsou neklidné, protože cítí blízkost prázdnin. I k ní se cosi blíží v tom čase, kdy podél trati a polních cest rozkvétají šípkové keře a mezi pražci povlávají motýlí květy vlčích máků. Neuvězníte je ve váze. Škubnete stonkem a rudá křídla opadnou. A taky čekanky – čekej tu na mě, já se vrátím. Čekala, a louky každý rok rozkvétaly a vysílaly k ní naděje na nenadálé setkání po dlouhé odluce.

EVA FRANTINOVÁ

„Máte něco k proclení?“ Tak se kdysi ptali celníci na hranicích, když jsme se vraceli z adventních zájezdů. Tatínek trnul. S ním naše první auto, auto tajných skrýší, s kterým jsme jeli z Drážďan. Vzpomněla jsem si na ty chvíle před vstupem na výstavu. A radím i vám – než půjdete do paláce Kinských na výstavu Národní galerie Malířův ztracený ráj, vysypte někam ze svých zašitých kapes drobty kalkulací, vysypte na zem mince spěchu, mobily, a také letenku do tropických krajin.

MILAN KOHOUT

Milí přátelé,

před krátkým časem jsem se rozhodl, že si založím turistickou průvodcovskou firmu na provádění po pražských komunistických sídlištích. Vyrazil jsem proto s cedulí do davu turistů na Karlově mostu. Po chvíli ke mně přistoupili dva z nich a zeptali se mě, jestli své provádění komunistickými sídlišti myslím vážně.

JOZEF BANÁŠ

Odstraňovanie prekážok v medzinárodnom pohybe tovarov, služieb či financií je významný nástroj pre zbližovanie národov z pohľadu ekonomiky, ale nazdávam sa, že prinajmenej rovnaký význam by mala mať výmena kultúr, vzájomné obohacovanie sa. Pre porozumenie medzi národmi hovoriacimi rôznymi jazykmi je, prirodzene, nevyhnutný univerzálny jazyk – lingua franca.

ZDENĚK HRABICA

Dlouhá léta života jsem se přátelil se Srby, Černohorci, Chorvaty, Makedonci, zkrátka – tenkrát s Jugoslávci, což mnohé po prožitých tragediích nyní silně irituje. Těžko jsem nesl nálety bombardovacích letadel na Bělehrad v nedávných letech, krátce poté, kdy jsme se stali členy NATO. Proklínal jsem všechny, kdo si v tomto díle namočili prsty. Proklínal jsem později všechny, kdo uznali nezávislost Kosova.

IVAN FONTANA

Máme nastavena měřítka, a tudíž nepochybujeme o velikosti procesů, dějů ani předmětů. Často nám stačí, když je poměříme a domníváme se, že je mezi sebou můžeme porovnat.

LIBUŠE VONDRÁŠKOVÁ

Leží tu zaprášené, němé, a asi i neviditelné – nikdo nezavadí pohledem. Dávno minul čas přívětivých křesel, hasnoucích lampiček a něžných doteků. Dnes – kus jako kus.