JOSEF ONDROUCH

Porážky osmanských Turků Brity na Suezském průplavu a v Mezopotámii v roce 1916 vystřídalo turecké vítězství v Gallipoli, ale také neméně významná, i když méně známá porážka Britů v Kútu. Dohodě bylo těžce i na západní frontě v Evropě. Také tam přebírala, stejně jako už před tím na ruské frontě, válečnou iniciativu císařská armáda Německa. Kromě uvolněných vojáků a výzbroje z Blízkého východu, Němci mohli přesunout obrovskou vojenskou sílu také z Ruska poté, kdy bolševici podepsali mír v Brest-Litevsku. Dohoda prožívala od z roku 1917 na rok 1918 hořké chvíle.

IVO FENCL

Próza Hrabě de Chanteleine má 16 kapitol a odehrává se za Francouzské revoluce (1793–1794). A co na tom? Nic. Ale napsal ji mladý Verne pod vlivem Dumase staršího (1802–1870). Tenkrát ovšem byl snílek Podivuhodných cest ještě dramatikem, i řadí epizody co akty. A titulní Humbert de Chanteleine? Inspirován je skutečným poručíkem Pierre-Suzanne Lucasem de La Championniere (1769–1828), jehož potomky Verne osobně znal. A nejen to, vytáhl z nich důstojníkovy Vzpomínky na válku ve Vendée (1798), knižně pak ovšem vydané teprve rok před Julesovou smrtí.

KAREL SÝS

Brněnské nakladatelství JOTA vydalo knihu britského autora Gilese Miltona s laskominy vzbuzujícím názvem KDYŽ HITLER BRAL KOKAIN A STALIN VYLOUPIL BANKU.

Emil Hruška hovoří se Svjatoslavem Rybasem

VĚRA BERANOVÁ

Ještě, že jsme měli takovou osobnost, tak možná mnozí z nás uvažují. Ve všech těch negativních zprávách, které se kolem nás rojí, se najednou do veřejného prostoru dostává něco pozitivního, zajímavého, až někdy tajemného. Známý vtip „Když otevřeš ledničku, tak na tebe vykoukne…“ (stačí dosadit většinou pochybné existence) nabývá dnes trošku jiný význam. Dnes na nás kouká Karel IV. a vlastně nám to vůbec nevadí.

JAN JELÍNEK

Řeč plátna a kamene. Tak se nazývá kniha novináře a spisovatele Jiřího Stana s podtitulkem O tvůrcích krásy, bez nichž by bylo smutno. Autor, bývalý přední reportér Rudého práva, v díle vystavěl pomník sedmadvaceti českým a slovenským umělcům 70. a 80. let minulého století, jejichž kumšt plně vyzrál za éry socialistického Československa, kdy pak plným právem vystoupali na vrchol uznání a slávy zasloužilých a národních umělců.

DALIMIL ZDEKOŠ

Už je to tady, volalo se před sedmadvaceti lety. A bylo! Budíček pro mnohé i mnohého, kamsi v dávné minulosti ztraceného, zapomenutého? Probudila se šlechta, kde se vzala, tu se vzala jako v těch pohádkách. Procitli nejen princové, hlavně knížata, hrabata, ba i baroni. A to už po roce 1918 vypadalo, že nám v ČSR navždy zůstanou zachováni pouze uhlobaroni.

JOSEF TILL

PF 2016

Naládujme děla

nejtučnějším vepřovým.

Kdo a co nám odpoví?

FRANTIŠEK DOSTÁL

Popravdě řečeno, k létu přináleží mnoho dalšího, ale voda určitě vede. Léto doprovází i chvíle dovolené, postávání s automobilem na dlouhé cestě za poznáním vody mořské, kdy lidské tělo usychající v autě vyžaduje rovněž vodu, ale jen z láhve, anebo zakoupenou v kiosku u zacpané silnice.

EMAN BDĚLÝ

Soukromý chovatel Igor S. násilím nutil české slepice snášet ruská vejce.

Hájil se tvrzením, že je poctivý bělogvardějec, ale při domovní prohlídce byla pod portrétem Kolčaka nalezena ještě zachovalá legitimace Čeky!