JIŘÍ JÍROVEC

Předneseno na konferenci Unie českých spisovatelů, konané na téma 30 let od Listopadu

Byl jsem pozván, abych řekl něco k 30. výročí „sametu“. Dostal jsem volnou ruku. Mohu se tedy vracet i před listopad 1989. Doufám, že můj příspěvek nebude příliš chaotický.

IVO FENCL

Prozaička Whitney Scharerová studovala na Washingtonské univerzitě tvůrčí psaní. Už někdy tehdy narazila v Salemu (Massachusetts) na výstavu Man Ray / Lee Millerová: Partneři v surrealismu a zaujala ji právě Lee Millerové (1907–1977), která byla několik let múzou a partnerkou Man Raye (1890–1976). Umělecky pilně tvořila, ale přednášky, jež do toho momentu Whitney absolvovala, se věnovaly výhradně Man Rayovi; taková zrada! Asi dva roky shromažďovala Scharerová materiál, než se pustila do psaní své prvotiny, a třebaže nijak nezanedbala rešerše a vstřebala fakta z více biografií a historických pojednání, svým skvělým stylem stvořila fiktivní příběh s takovými charaktery, co jsou do značné míry výsledkem představivosti. Dle vlastních slov ovšem usilovala o to, aby historii zachytila co nejvěrněji v místopise a chronologii děje. Jinak ovšem experimentovala a domýšlela si.

KAREL SÝS

Ještě než odletěli do zřejmě veselejších končin, vyhlížel jsem každé ráno havrany. Pod našima okny neteče vodička, ale pnou se za těch 47 let pěkně vzrostlé stromy. Na nejvyšších větvích hlídkovali havrani a čekali, až jim přineseme něco k snědku. A evidentně poznávali identitu dobrodinců, snad podle chůze, podle vizáže, sám havran ví.

IVAN ČERNÝ

Před krátkým časem se konal většinou médii nijak zvláště nezaznamenaný mezinárodně významný Den památky obětí holocaustu. U jeho vzniku stojí sedmadvacátý leden 1945, kdy byl osvobozen Rudou armádou vyhlazovací koncentrační tábor Osvětim, kde nacisté zavraždili od roku 1941 přes milion lidí, hlavně Židů, ale také Poláků, Čechoslováků, Rusů, Francouzů, Řeků, Romů a dalších příslušníků nejrůznějších národností. Podle mezinárodních průzkumů veřejného mínění všeobecná povědomost o holocaustu v Evropě klesá, kupříkladu ve Francii z mladých respondentů celá jedna pětina neměla ani zdání, o čem je řeč!

MILAN BLAHYNKA

Ať se nám to líbí, ať naopak, je na knihkupeckých pultech literatura dvojí: většina pro nenáročnou zábavu a pro zvědavce, to jsou knížky slibující už v názvech odhalení Tajemství, Záhad a Neznáma, sázející na zájem o senzacechtivé nahlížení za kulisy, do ložnic, do skříní s kostlivci. Menšina se snaží vyjít vstříc tužbě po seriózním poznání, to jsou knihy pro zvídavé čtenáře.

PAVOL JANÍK

Bezvýznamný autor, ktorý bol dlhoročným významným politikom a ministrom kultúry, po náhlom osvietení precitol zo straníckeho sna o korunnom princovi, opustil svojich najbližších kolegov a neomylne odchádza do zabudnutia, čo už hádam pochopili všetci okrem neho. O to trápnejšie vyznieva jeho úsilie zostať v pozornosti médií ako čerstvo prevtelená hviezda súčasnej opozície.

BOHUMILA SARNOVÁ

Tak jako nelze vzít něco, co neexistuje, tak nelze ani s tím „něčím“ nakládat. Toto tvrzení se dá aplikovat na mnoho a mnoho věcí, dějů, událostí. K tomuto názoru mne osobně přivedlo jedno obyčejné konstatování osobnosti, které si vážím. Jednak pro přímost tohoto muže, jednak pro znalosti, které velmi výstižně aplikuje na historické události, i současnost. Začínám zeširoka, ale vězte, že to jeho obyčejné a jednoduché přirovnání, vyjádření postihuje celý široký problém, kterým je otázka pro nastupující mladou generaci současné doby. Referát Petra Žantovského, o němž se zde zmiňuji, který přednesl na konferenci Unie českých spisovatelů 13. dubna tohoto roku, byl zaměřen na otázky svobody slova po listopadu 1989. Krom obsahu referátu mne zaujala slova, jen tak na okraj a mimo text jím vyřčená. Zmínil se o své dceři (25 let), která s ním, otcem, občas probírá obdobné otázky, a tudíž i vývoj situace v naší společnosti. Nechápe a snad se i zlobí, proč je otcův postoj k některým otázkám současnosti negativní, ano, až naštvaný. Máme přece dům, docela slušné peníze, postavení, auto, mohu studovat a jezdit si, kam se mi jen zamane atd., oponovala. Padla klíčová otázka: A to ti stačí k životu? A to je ta věta, která mne vede k tomuto zamyšlení. To je to podstatné v naší soudobé společnosti.

JAN KRISTEK

Neustále slyšíme, že veškerá moc je v penězích, že ti, co mají peníze, mají moc, že jenom ti, co mají peníze, mají moc, atd.

Básník Jiří Knopp, člen Unie českých spisovatelů a stálý přispěvatel LUKu, oslavil 2. června 85. narozeniny. Srdečně blahopřejeme!

 

JIŘÍ KNOPP

Mou sochu nikdo nevytesá

Mou sochu nikdo nevytesá

Nebude zdobit žádné náměstí

ZUZANA ŠÍDOVÁ

Když se mě dotýkáš

cítím vůni mechu

Tvůj tep

horkost tvého dechu