SLAVOMÍR RAVIK

Myšlenky jsou prostředkem, který rozvíjí civilizaci. Jsou roznětkou revolucí. V myšlence

může být více dynamitu než v mnohých bombách.

duchovní Vincent Bishop

ZDENĚK HRABICA

Dubček byl kovaný komunista. Nejvíce směšný byl v okamžiku, kdy si myslel, že se stane po revoluci československým prezidentem, a ve své prostoduchosti nemohl stále pochopit, že doba už si nežádá dalšího komunistu na Hradě.

Martin Lukeš, Magazín DNES, 16. 8. 2018

FRANTIŠEK UHER

Soudím, že název článku si žádá objasnění. Text se nezabývá událostmi současnými, zejména těmi politickými, nad nimiž uvážlivě myslícím lidem – řečeno s nadsázkou – zůstává rozum stát. Jedná se o publikaci vyhraněného a svérázného obsahu. Po propracované povídkové prvotině Cizinec (2013) oslovila Štěpánka Saadouni čtenáře zajímavou, byť poněkud kontroverzní knihou ČESKÉ ZÁHADY s podtitulem Naše akta X (nakladateltví Černý drak, 2018, 200 str., ilustračně bohatě vybaveno).

Autorka má jako novinářka, v oblasti regionální působnosti proslulá nekompromisně objektivním přístupem k událostem, předp

MILAN BLAHYNKA

Knížku pro mládež NA SUCHU A VE VZDUCHU, kterou Vypravuje a ilustruje Kamil Lhoták, nyní vydal Globus International jako 7. svazek edice Miraculum Octavum Mundi, Kutná Hora 2018; předmluvu Ani se neptejte! napsal Karel Sýs, jednostránkovou ediční poznámku Slovo nakladatele zřejmě Miroslav Moravec, majitel nakladatelství a odpovědný redaktor publikace, obálku s barevným obrazem Kamila Lhotáka navrhl Radek Volf a knihu (64 stran A4) graficky upravil Ivo Vičar.

MIROSLAV VEJLUPEK-ČERCHOVSKÝ

Michal Černík nepatří k chrličům na vysokých zdech katedrál, z nichž spolu s průzračnými verši tryská i kalná a kyselá dešťová voda. Poměřuje každé slovo na váhách srdce, protože věří, že báseň má vzbudit v člověku především naději. (…) Ostatně chrlení ani nepatří k jeho básnickému způsobu. Jakýsi vnitřní ostych, cudnost, biblická prostota, s níž oslovuje čtenáře, pramení z poznání, k němuž se věru nepropracuješ lehce: že působivější než veletok, který strhává břehy i lidské osudy, je kapka vody, v níž se zrcadlí svět.

(Karel Sýs: Báseň bdí za nás)

PAVEL ŠMIDRKAL

„Klid,“ napomenul předseda spolustolovníky a zacinkal lžičkou o hrnek. „Koněva už máme z krku. Nebude se nad nás povyšovat.“

JAROSLAV ČEJKA

Fialův protestsong

Bolševická vládo,

Praha není stádo,

Praha volí ó dé es,

bez nás by tu chcípnul pes!

MIROSLAV KANTEK

Pravda je povětrná ženština

nad svíčkou zmírající plamen

Pravda jsou poztrácené ideály

právě v tuto chvíli deflorovaných panen

Pravda je angličtinou zneuctěná čeština