MICHAEL DOUBEK

Se zájmem jsem v LUKu přečetl všechny příspěvky z květnové konference Vlastenectví? Evropanství?, pořádané Unií českých spisovatelů. Většina myšlenek, která napadá mne, zamýšlím-li se nad vlastní definicí vlastenectví a sounáležitostí mé osoby s českým národem a přemýšlím-li o postavení nás Čechů v Evropě, již ve vynikajících příspěvcích zazněla a nemá smysl je opakovat. Rád bych proto doplnil debatu jen o několik postřehů.

MAREK ŘEZANKA

Pomalu utichá pseudokauza, v níž byl obrazně kamenován Jiří Žáček za svou báseň „Maminka“. Prý vřelý vztah k mamince není dostatečně „genderově vyrovnaný“. A tak je potřeba, aby byl autor více „ideologicky uvědomělý“ a své dílo v „duchu doby“ přepracoval.

Unie českých spisovatelů srdečně zve své členy i příznivce na slavnostní vyhlášení Cen UČS za rok 2017.

Předání cen se uskuteční v sobotu 4. listopadu 2017 v 10.30 hodin v budově Krajského úřadu Středočeského kraje, Zborovská 11, Praha 5-Smíchov, zasedací místnost Zastupitelstva Středočeského kraje, I. patro.

IVO FENCL

Upřesnit, kolikátou vydal pozoruhodný Stephen King už knihu novel, to není úplně jednoduché a přitom je na místě míjet některé jeho samostatné tituly – povídky (například Cyklus vlkodlaka). Pokud se ale pokusím vyjmenovat skutečné soubory, vznikne následující seznam: Noční směna (1976), Creepshow (1982, což ale jsou ryze komiksové příběhy), Čtyři roční doby (1982), Mlha (1985), Temné vize (1988, ale ty byly sepsány za výrazné spolupráce Dana Simmonse a George R. R. Martina), Čtyři po půlnoci (1990, česky ve dvou svazcích!), Šest příběhů (1997), Srdce v Atlantidě (1999), Krev a kouř (1999, „pouhá“ audiosbírka), Všechno je definitivní (2002), Za soumraku (2008), Černočerná tma (2011), Bazar zlých snů (2015). A připočtu-li sbírku, do které Mistr dodatečně zahrnul čistě své filmem proslavené povídky, tak je možné konstatovat, že se jedná o nějakých čtrnáct svazků.

MILAN BLAHYNKA

Ne že bych občas s potěšením nečítal recenze, které píše Jozef Špaček do Slovenských pohľadů, Romboidu, Slova aj., ale až nyní nad svazkem OD SLOVA DO SLOVA, Recenzie a príležitostné texty (Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, Bratislava 2016, 295 s.) mi plně dochází, jak jedinečnou kritickou osobnost mají na Slovensku.

KAREL SÝS

„Můj refrén se mnou světem kráčí stále křížem kráž“ zpíval Karel Gott gramaticky poněkud nesprávně kvůli rýmu „dokud dech mi stačí: já jsem váš“.

LUBOMÍR MAN

Která strana, myslíte, je nejbližší srdci téměř tří stovek zaměstnanců zpravodajství ČT, denně robotujících na úkolu přeměnit nás z lidu husitského a Masarykova na lid jiný a víceméně opačný, nejbližší snad tomu, který po Mnichovu vyhnal z republiky prezidenta Beneše a ke smrti uštval Karla Čapka? A který náš politik, myslíte, je pro tuhle třístovku lidí zázračně stejně uvažujích (jinak by do ČT nebyli přijati), nejpopulárnější, nejskvělejší a zkrátka nejvíc IN i COOL?

MICHAEL DOUBEK

Se zájmem jsem v LUKu přečetl všechny příspěvky z květnové konference Vlastenectví? Evropanství?, pořádané Unií českých spisovatelů. Většina myšlenek, která napadá mne, zamýšlím-li se nad vlastní definicí vlastenectví a sounáležitostí mé osoby s českým národem a přemýšlím-li o postavení nás Čechů v Evropě, již ve vynikajících příspěvcích zazněla a nemá smysl je opakovat. Rád bych proto doplnil debatu jen o několik postřehů.

JIŘÍ JÍROVEC

President Zeman v rozhovoru pro Blesk (27. 8. 2017) prohlásil, že by se některé ženy neměly odhalovat. Měl patrně na mysli ty s postavou, kterou kdysi Horníček označil za „kredenciózní“. Z těch druhých by burkiny naopak strhával.

PAVOL JANÍK

Život za socializmu nebol jednoduchý, mal ale aj niektoré výhody – konštatuje vo svojej rozsiahlej štúdii Kristen R. Ghodseeová, americká etnografka, profesorka na univerzite v Pensylvánii, autorka celého radu kníh na tému socializmu vo východnej Európe.

FRANTIŠEK SKORUNKA

„Na nádraží se vždycky kradlo,“ prohlásil Josef Švejk s důrazem na příslovce vždycky, aby nadporučíka Lukáše ušetřil zoufalství ze ztráty zavazadel nezbytných pro abonenta marškumpanie směrem na Bělehrad. Císařpán zaslouží, aby jeho poddaní za něho pokládali životy v kompletním stavu. Co na tom, že lavinu událostí spustila zpackaná krádež stájového pinče s obyčejným jménem Max. Maxipes Fík ještě nebyl na světě, a tak můžeme naši úvahu vrátit na samotný začátek.

PETR ŽANTOVSKÝ

Kde domov můj

Všichni na svá místa: sedlina do kávy

Klobouky na hlavy Do rukou zbraně

A do pysků ryk Že na ně vždycky stačí

Svatý Vykřičník a duše čistá

chý

- Kniha - přítel člověka. Proto je u nás tolik samotářů.

LECH PRZECZEK

 

• Přestože už značně zestárl, moudrost stále nějak nepřicházela.