PETR ŽANTOVSKÝ

Bez mučení přiznám, že by mě před zhruba čtvrtstoletím, které nás dělí od rozpadu česko-slovenské federace, nenapadlo, že budu jednoho krásného dne Slovákům závidět jejich kulturnost. Ne že bych dostatečně nevnímal a necenil jejich literaturu, hudbu, výtvarné umění do těch dob. Naopak, to na Slovensku měli ministrem kultury básníka a ředitelem hudební agentury rockera, zatímco u nás byl v první jmenované funkci papaláš přiženěný do prezidentské rodiny a tím druhým estébácký prominent.

Ivo Fencl hovoří s Lubomírem Mikiskem

VĚRA BERANOVÁ

Josef Mánes

12. května 1820 Praha-Staré Město – 9. prosince 1871 Praha Nové-Město

Kočka Malvína

Je to nádherný příběh, co napsala paní Seminová, no a já nemůžu jinak než se s vámi, milí čtenáři, o něj nepodělit. Tady je:

VADIM FEDOROV

Tomáš byl typický Čech. Alespoň jak si Čecha představují cizozemci, kteří četli Švejka. Výška 189 cm, hmotnost 120 kg. Široká, dobromyslná tvář. Ryšavý plnovous. A půllitr s pivem v ruce. Tekutý chléb mohl Tomáš konzumovat neustále. Až na přestávky, nezbytné k návštěvě WC. Přesně podle grafikonu. Nejprve po pěti pivech, pak po každé třetí sklenici.

JIŘÍ JÍROVEC

Otázka, obsažená v titulku, má původ ve dvou zdánlivě nesouvisejících událostech.

Tou první byl jarní oběd s bývalými kolegy. Byli jsme všichni nestraníci z přesvědčení, ale i tak měl každý „za pasem“ rok či dva pobytu v západních státech. Naše osudy dokazovaly, že Chomský měl pravdu, když říkal, že se u nás zas tak netrpělo.

ZDENĚK HRABICA

I Jan Ámos Komenský se nám v Naardenu obrací v hrobě, i „rudý dědek“, jak je dneska přečasto nazýván prof. Zdeněk Nejedlý, si odvaluje obrovitý náhrobní kámen na vyšehradském Slavíně. K záhadám se obrací ministr školství František Kahuda („Dejte nám Kahudu, dáme mu přes hubu“ – heslo Majáles 1967). A což teprve kazatel nacistické ideologie pro český rybníček – Protektorát Böhmen und Mähren, ministr národní osvěty Emanuel Moravec! Ten se podruhé jistě sebevraždí, aby vzkřísil zbloudilé ovečky k výšinám Čtvrté říše. Chtěl je mít fyzicky a duševně zdatné a otužilé, podobné kmenům germánským.

chý

Neznalost zeměpisu

Měli cvičit v Texasu,
nevyznají se v atlasu,
popletli si trasu,
a skončili skoro u Donbasu!