JAROSLAV ČEJKA, STANISLAV SUJA, BŘETISLAV KOTYZA, PETR MUSÍLEK, KAREL SÝS, KAREL SRP, JAROSLAVA DVOŘÁKOVÁ, VLADIMÍR KOLÁR, MICHAEL DOUBEK, LUBOMÍR MAN, MICHAL ČERNÍK, JIŘÍ ŽÁČEK, ARNOŠT TABÁŠEK, VĚRA BERANOVÁ, MAREK ŘEZANKA, BOHUMILA SARNOVÁ, JAROSLAV VÁŇA, PETR BURDA
V Praze 5 na Smíchově najdete barokní letohrádek Portheimka s galerií, která nejenže hostí věhlasné české výtvarníka (od Kamila Lhotáka po Josefa Velčovského), ale je také každoročně vždy na počátku léta hostitelem malého literárně-hudebního Festivalu Za vodou. Letošní ročník je už jedenáctý a jako obvykle připadl na dny na přelomu června a července. Dominantou letošního ročníku bylo představení z textu Vita Caroli, který zčásti sepsal sám císař Karel IV., zčásti pod jeho vedením anonymní autor. Spisek obsahuje nejen popis nesnadného boje Karla IV, tehdy ještě markraběte moravského za císařskou epoletou, je ale zajímavou metaforou tvorby moci, který je nadmíru aktuální i v dnešní době. V hlavní roli se představil Jiří Klem, režii měla Irena Žantovská.
KAREL SÝS
Málokterý právník se odváží zasahovat lékařům do řemesla, to spíš naopak. Nicméně americký právník Nathan Belofsky na tenký led vstoupil v knize PODIVNÁ MEDICÍNA, jejíž překlad vydalo brněnské nakladatelství JOTA. Současní pacienti se však nemusí ničeho obávat, aspoň ne praktik v této knize popisovaných, o čemž je přesvědčí hned podtitul: Šokující lékařské postupy napříč staletími. Má to ale jeden háček: co dnešní zdravé i nemocné šokuje, v minulých staletích ba tisíciletích připadalo lékařům i jejich klientům nejen jako poslední výkřik medicínské módy, ale jako zázračný objev či metoda, schopná vrátit jim ztracené zdraví. Neboť tonoucí se stébla chytá dnes jako ve starém Egyptě. A navíc – medicína se občas (anebo často?) vrací ke kořenům a znovuobjevuje již jednou objevené. Jen to zabalí do lesklejší a chutnější pilulky.
MILAN DUŠEK
Pardubická spisovatelka Iva Tajovská literárně debutovala souborem Jepičí hvězdy (Eroika 2006). Podle povídky Archiv natočila Česká televize stejnojmenný film. Následoval román Matky matek (2007), Pavučiny touhy (2009), povídkový soubor Jarmark obnažených duší (2010) a novela Odkladiště náručí (2013). Všechno v nakladatelství Eroika.
VLADIMÍR KOLÁR
Tak nějak by se dal ve stručnosti vyjádřit smysl dramatu Eumenidy, závěrečného dílu Aischylovy trilogie Oresteia, kdy Erínye, tedy bohyně-duše zavražděných pronásledující vrahy a mstící se za svou smrt se proměňují v laskavé bohyně ochraňující řád společnosti.
Antická inspirace je v pozadí názvu románu francouzsky píšícího amerického spisovatele Jonathana Littella, který vyšel před deseti lety. Littellovy Laskavé bohyně se rychle staly světovým bestsellerem a značný ohlas mělo i jejich české vydání. Autor na téměř tisícovce stran předkládá čtenáři fiktivní paměti Maximiliána Aueho, citlivého mladíka, tápajícího ve své sexuální orientaci a poznamenaného incestními vztahy se sestrou, který se pod hrozbou stíhání za homosexualitu dá do služeb nacistické vražedné mašinerie, využívaje k tomu svého právnického vzdělání, vysoké inteligence, asertivity a neobyčejných organizačních schopností.