V Praze 5 na Smíchově najdete barokní letohrádek Portheimka s galerií, která nejenže hostí věhlasné české výtvarníka (od Kamila Lhotáka po Josefa Velčovského), ale je také každoročně vždy na počátku léta hostitelem malého literárně-hudebního Festivalu Za vodou. Letošní ročník je už jedenáctý a jako obvykle připadl na dny na přelomu června a července. Dominantou letošního ročníku bylo představení z textu Vita Caroli, který zčásti sepsal sám císař Karel IV., zčásti pod jeho vedením anonymní autor. Spisek obsahuje nejen popis nesnadného boje Karla IV, tehdy ještě markraběte moravského za císařskou epoletou, je ale zajímavou metaforou tvorby moci, který je nadmíru aktuální i v dnešní době. V hlavní roli se představil Jiří Klem, režii měla Irena Žantovská.

Táž režisérka stála také u projektu Elegií Jiřího Ortena, jejichž interpretace se ujali Jan Potměšil a Vladimír Javorský, doprovázeni hudbou Tomáše Reindla. Jejich velmi emotivní interpretace zdobila předchozí ročníky Festivalu Za vodou, v tom letošním bylo odprezentováno CD s nahrávkou tohoto představení, které vyprovodila na cestu k posluchačům Ortenova snacha, herečka Hana Ornestová, s pásmem autorovy lyriky.

Každoročním obohacením festivalu je také představení složené z veršů autorů, kteří se sešli v novém ročníku Almanachu české poesie, který sestavuje tradičně Vladimír Stibor. Ten letošní almanach nese poetický název Řezbáři stínů, a obsahuje texty zhruba stovky autorů, mj. Jiřího Žáčka, Jana Cimického, Aleny Vávrové, Romana Szpuka či dvou laureátů Ceny Unie českých spisovatelů – Pavla Kukala a Petra Žantovského. A jako každý rok, almanachem provázel svým osobitým přednesem doyen české poesie a její inscenační podoby – recitátor Miroslav Kovářík.