IVANA BLAHUTOVÁ

V roce 2014 si lidstvo připomnělo 100. výročí vypuknutí 1. světové války a 75. výročí rozpoutání 2. světové války. Lidstvo je však nepoučitelné. A tak zatímco se vzpomínalo na mnohamilionové lidské oběti obou světových hekatomb, na četných místech se opět tvrdě bojovalo. Vedle lokálních ozbrojených konfliktů starších i čerstvých byla plnou parou zahájena také nová studená válka, která hrozí přerůst ve válku horkou. – Jak poznamenal klasik, dějiny obvykle probíhají dvakrát, poprvé jako tragédie a podruhé jako fraška. – Ale co při třetím a dalším opakování? – Rok 2014 – zvláště při pohledu do křivých zrcadel „euroatlantických“ masmédií – proběhl jako tragická fraška. Krvavá fraška.

MIROSLAV VEJLUPEK

O kultuře na tři způsoby

Tak daleko nedohlédneme. Ale máme zato: Když udeřil blesk, on si založil ohniště. Také opracoval pazourek a dal vale jeskyni. Po rozeklaných větvích rozvěsil větve olámané vichrem a přidal haluze. Měl příbytek, a není to všechno: kultuře, potažmo příští civilizaci položen základ. Zoologický poddruh Homo sapiens sapiens v přirozeném prostředí vytvořeném přírodou, respektive kosmem samým, přirozeného se chopil po svém: postavil vesnice a města, proťal zemský povrch silnicemi a železnicemi, prokopal plavební kanály, zhotovil parní stroje…

LUBOMÍR MAN

Zprávy byly vždycky to, oč mi ve vysílání rozhlasu či televize šlo nejvíc. Ať se v domácnosti, v níž jsem zrovna působil, dělalo cokoliv, všechno ustupovalo stranou, když se blížila sedmá hodina večerní a s ní – zprávy. Nejdřív jen rozhlasové a potom stále víc ty nové – televizní. Až nakonec ty televizní – protože už i obrázkové a tedy cosi lepšího – se společně s televizním přijímačem přestěhovaly z kuchyně do obývacího pokoje a už se tam udržely.

MILAN DUŠEK

V Oftisu v Ústí nad Orlicí vyšla publikace, kterou napsal Jaroslav Hubený a nazval ji BRANDÝS JAKOBY s podtitulem Čtení o Brandýse nad Orlicí. (Pevná vazba, 352 str.)

JAN TANCIBUDEK

Píšeme si

Následující řádky budou možná kontroverzní a pocházejí z mých poznatků, načerpaných v období socialismu i dnešního systému – původní akumulace kapitálu. Detail jsem poznal ve své profesi, černém řemesle. Jako zámečník jsem mimo jiné vyráběl ocelové konstrukce. V dílenském výkresu nemůže být nakresleno vše, aby se konstrukce mohla vyrobit. Proto se nějaký prvek musel zvětšit a umístit na výkres jako detail. Nebudu nikoho otravovat technologií a konstrukcí, ale je to dobré pro pochopení toho, co nebo kdo je ten ďábel.

Zdeněk Hrabica hovoří s MUDr. Miroslavem Novotným

Nerad se bavím s psychiatry o politice! Cyril Höschl na samotném rozbřeskukapitalismu prohlásil, že tak dobře jako dneska jsme si ještě nikdy u nás nežili. Budiž! Psychiatr (ale nejenom) Max Kašparů sloučil nacismus s komunismem a nacisty s komunisty. Protestoval jsem, můj tatínek – komunista byl první obětí Hitlera. Totéž učinila – nikoliv psychiatrička – Miroslava Němcová v roli vysoké ústavní činitelky. Ctím právo na odlišný názor, ale od psychiatra a vysoce postaveného politika, který jako málokdo může využívat veřejný mediální prostor, to odmítám! Co si o tom myslíte, pane doktore, vy?

JAN KRISTEK

To, co udělali Američané v Paříži - přepadení redakce jim nepohodlného časopisu, je nepochybně strašné a je otázkou, jestli a jak na to reagovat.

Státní president Dr. Emil Hácha učinil dne 23. června 1941 jménem svým a jménem vlády Protektorátu Čechy a Morava toto prohlášení:

Vůdcovo rozhodnutí zúčtovat s bolševismem je historickým mezníkem v úsilí o přebudování Evropy. Nás Čechy toto rozhodnutí našlo duševně připraveny – stejně jako vždy v osudových chvílích našich dějin – kdy na dlouhou dobu měli jsem se rozhodnouti o svém stanovisku. Jsme proti orientaci, která je cizí našemu historickému a kulturnímu vývoji a poslání.

JIŘÍ KNOPP

Dobře žije si dnes lotr,

líp je na tom ale kmotr,

nejlíp však všech kmotrů fotr.

LUBOMÍR BROŽEK

Dějí se to s námi občas sakra věci –

kam se na to hrabe potkat druhou pubertu.

Někdo šrámy na duši si chlastem léčí…

A my? My jsme frajeři, co plivou do větru.