STANISLAVA KUČEROVÁ
Sáhla jsem po článku, který se jmenuje Nástup nové levice. Slibný název a čtenář napjatě čeká, kde najde ty, za kterými může jít. Co mu pomohou orientovat se ve světě, který ho obklopuje. Moc by si to přál. Je přece doba nečekaných zmatků, rizik a nebezpečí.
IVO FENCL
Veliký projekt se hlásí podruhé o slovo – a léta 2016–2022 ohraničují nakladatelstvím Albatros plánovaný šestisvazkový komplet komentovaného výboru z ilustračního díla Zdeňka Buriana. Jak asi bude vyhlížet? Věru že impozantně, řekl bych. A projekt už je v chodu. Vyšly již dvě knihy. Dobrodružný svět Zdeňka Buriana (2016) a Podivuhodný svět Zdeňka Buriana. Ta druhá se objevila letos na podzim a napsal ji Ondřej Neff. Titul svazku přitom asociuje čtyřicet let starou Neffovu práci Podivuhodný svět Julese Verna (1979). A není dost na tom.
MILAN BLAHYNKA
Přiznávám bez mučení, že jsem verše, které v letech 1945-1964 vydával knižně Ivo Fleischmann (1921-1997), nečetl a až do včerejška neznal. Kromě nemožnosti přečíst vše se na tom podílel i despekt, s jakým kritika sledovala jeho poezii; čítal jsem náruživě recenze v novinách a časopisech, a tam se o knihách IF dočítal od osobností, jimž jsem důvěřoval, že způsob, jak Voják ze stejnojmenné prvotiny, umírající v boji za svou zemi, své umírání sehrál, „připomíná výkony nejubožejších ochotníků na scénách nejzapadlejších dědin naší vlasti“. Po pár citátech nemilosrdný verdikt: „s vydáním takovéhoto zboží se nemuselo spěchat. Fleischmannovy metafory jsou nejapně odkoukány od Holana a celé jeho veršování se potácí v trapných rozporech tvárných, na jejichž dně cítím mnoho falše,“ napsal v Akordu 1945-1945 Miloš Dvořák.
JIŘÍ JÍROVEC
Někdejší předseda legislativní rady Vlády ČR [mi] kdysi řekl, že soudy jsou velmi nezávislé. Hlavně na zákonech.
Ivan David
Kdyby jen soudy. Od zákonů jsou utrženi, jak od řetězu, politici, kteří krouží jako smečka psů kolem kořisti, známé pod jménem 30 % preferencí hnutí ANO 2011. Hodně štěkají a občas některý vyrazí, aby se zakousl.
PAVOL JANÍK
Niekdajší šéf jednej z izraelských spravodajských služieb Yakov Kedmi neprestáva šokovať účastníkov televíznych diskusií chúlostivými informáciami, ktoré dôverne pozná z vlastnej profesionálnej skúsenosti. Podľa jeho vyjadrenia výzvedné organizácie postsocialistických štátov a osobitne pobaltských republík po prechode do záujmovej sféry USA odovzdali svoje operatívne dokumenty americkej Ústrednej spravodajskej agentúre (Central Intelligence Agency – CIA), ktorá ich podrobne študuje a využíva vo svoj prospech.
ZDENĚK HRABICA
Afghánistán jsem navštívil jako novinář dvakrát ve svém životě. Zážitek na věčnost. Pobýval jsem v zemi, s níž jsme měli jako Československá republika od jejího založení jenom dobré a přátelské vztahy. Dováželi jsme k našemu podnikání důležité suroviny pro textilní průmysl, stavebnictví i pro těžké strojírenství. Obchodovali jsme s důležitými potravinářskými produkty, čilé jsme měli styky ve zbrojním průmyslu. Dováželi jsme zejména koření a jiné pochutiny. Dokonce i barevný mramor. Po roce 1945 se na našich školách vzdělávali afghánští studenti – na medicíně, ve veterinářství, v chovatelství i ve vojenských školách.
FRANTIŠEK DOSTÁL
K demonstracím a všelijakým protestům začínají se přidružovat také žaloby. Ovšem zatím ještě ne na každého. Vše okolo nás přece souvisí se vším, jak už se kdysi dávno nechal slyšet jeden myslitel. Myslelo mu to tehdy samozřejmě naprosto správně. Nyní u případného záchvatu myšlení přichází se na mnohé, dosud zatím neznámé, co by mohlo třeba přihodit pár milionů do již ošoupané peněženky. Nejde ale vždy pouze o peníze.
ZDENĚK NEJEDLÝ
Zrodila se báseň
Spatřil jsem slovo
Jen tak pohozené
Na cestě leželo
V prachu a kamení