JAROMÍR SEDLÁK

Vědec, spisovatel, novinář a špión Richard Sorge ovlivnil přípravu a průběh 2. světové války.

MILAN BLAHYNKA

Kdo dá na nenáhodnost jmen, pro koho je nomen omen, jméno znamení, zaplesá nad sbírkou NEZNÁLEK A DAIDALOS (Zdenka Brožová-Perisko, Hluboš 2016, 31. sv. edice Báseň na sobotu) už proto, že jméno jejího autora Dušan Spáčil prozrazuje nejvlastnější smysl jeho básnické práce.

JÁN PARADA

Literárny fond 28. 11. 2016 ocenil rozhlasovú tvorbu režisérky, autorky a odbornej redaktorky Mgr. art. Oľgy Janíkovej.

IVO FENCL

„Ve Spojených státech přepočítávali hlasy,“ řekla mi žena.

„To ví každý.“ Chvíli jsem mlčel. „A jak to vlastně dopadlo? Už je konec?“

PAVOL JANÍK

Možno sa od zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa očakáva viac, ako napokon dosiahne, ale už v predvolebnom období bolo zrejmé, že sa nielen nad zaoceánskou superveľmocou, lež i nad zvyškom sveta čoraz naliehavejšie vznáša otázka perestrojky.

JAROSLAV VÁŇA

Hudba bývá definována jako absolutní umění. Ty, kteří ji po léta společně sdílejí, mám na mysli kolektiv muzikantů usilujících o maximum harmonie či významný kontrapunkt, do určité míry společensky zavazuje. Stačí, když jeden ze sehraného kolektivu vypadne, ihned se to pozná. Absolutní umění vyžaduje lidi, kteří pochopili, že hudba je poslání. Výsledkem bývá emocionální vazba na celý život, obliba společného žánru a trvalé verbální sdílení dávných zážitků a vzpomínek.

FRANTIŠEK DOSTÁL

Mrcha čas jen malinko popoběhl a přišel jsem na to, že za zákazy citlivých a nikoho neurážejících ženských aktů na síti Facebook je její editor hovící si za Velkou louží v Kalifornii. Ten s chutí rád přijímá upozornění i odjinud. V této zemi neomezených možností se totiž také strachují ze šíření pornografie na stránkách zmíněné sítě. Proto editorský strážce mravopočestnosti dokonce odstranil i snímek pořízený v čase vietnamského válčení, zachycující devítileté obnažené děvčátko mezi jinými dětmi prchajícími z oblasti zasažené napalmem! Tato fotografie ale získala i nejvyšší ocenění ve světové soutěži v samotné Americe (Pulitzerova cena).

JAROSLAVA DVOŘÁKOVÁ
Už řadu let sledujeme obsah tohoto vzkazu čtenářům v závěru jediného levicového týdeníku Unie českých spisovatelů LUK (Literatura Umění Kultura), dříve OK (Obrys-Kmen), vzkaz básnířky a malířky Bohumily Sarnové Horkové,(rodačky z Českých Budějovic),která se svým manželem Františkem Sarnou žije ve Zbinohách, kam odešli z Jihlavy, aby společně sdíleli krásu něžně hřejivé i krutě mrazivé krásné přírody krajiny okolo Větrného Jeníkova. A tato někdy „náladová“, přesto nádherná příroda, v níž klid, ticho i šepot mají svůj podmanivý hlas, svou poetiku, je podstatnou inspirací básnického i výtvarného umění Bohunky Sarnové, do nějž vkládá své srdce i svou duši.
Výtvarná a básnická tvorba Bohumily Sarnové vychází z hlubokých kořenů jejího vysoce morálního ega, které není ohroženo zátopou hrabivosti a falše, je vzdáleno originalitě za každou cenu, od života odvráceného, podivného a často nesrozumitelného subjektivismu, kýčovitosti, všemu, co mnohdy tzv. umění, zejména v dnešní, troufám si říci, morálně narušené době, vede za byznysem a k ohlupování lidí.

BŘETISLAV KOTYZA

Otisky prstů otisky dlaní

stopy nás

JOSEF TILL

 Básník Josef Till, člen Unie českých spisovatelů, oslavil své 80. narozeniny. Srdečně blahopřejeme!