Švýcarská spisovatelka Hélene Richard-Favreová, autorka knih Nouvelles de nulle part, Nouvelles de rien a Nouvelles de personne, se obrátila s otevřeným dopisem k Světlaně Alexijevičové, nositelce Nobelovy ceny 2015 za literaturu.

Informovaly o tom Baltijskije novosti (Baltnews.ee, estonský internetový list – pozn. překl.), které uveřejnily v plném znění dopis Hélene Richard-Favreové adresovaný Alexijevičové.

Připomeňme, že běloruská spisovatelka Světlana Alexijevičová na tiskové konferenci v Minsku po udělení Nobelovy ceny prohlásila, že válka v Donbasu, jež připravila o život více než osm tisíc lidí, je důsledkem zahraničního vměšování.

„Je to okupace, je to cizí vpád,“ řekla Alexijevičová.

Běloruská spisovatelka rovněž prohlásila, že v Rusku prý 86 procent lidí mělo radost ze zabíjení lidí v Doněcku.

Uvádíme text otevřeného dopisu Hélene Richard-Favreové, který napsala Alexijevičové.

 

„Madam Alexijevičová,

v Donbasu, o němž jste se zmínila během Vaší tiskové konference, 24leté ženě jménem Lilija utrhlo nohu, když vedena mateřským instinktem zakryla vlastním tělem 11měsíčního syna. Oba se nacházeli v autobuse, jenž se ocitl pod palbou. To, stejně jako mnohé další podobné případy zabíjení a ničení v Donbasu, je výsledek činů vlády podporované Západem.

Vyzývám Vás, abyste si přečetla tento článek francouzského novináře, který pobývá v Doněcku: http://dnipress.com/fr/posts/lilia-24-ans-une-jambe-arrachee-elle-sauve-son-petit-garcon/.

To, co se stalo Liliji, není zdaleka ojedinělý případ, a já doufám, že to chápete. (Lilija se léčila v Moskvě – pozn. red.)

Všichni si musíme vybírat témata, o nichž píšeme. Vybrala jste si a našla jste posluchačstvo nadšené Vaší volbou.

Ale jak právě Vy, která z boje proti lži učinila základ své tvorby, jak můžete prohlašovat, že 86 procent Rusů má radost ze smrti lidí v Donbasu?

Madam, když toto hlásáte, pak nejenom lžete, nejenom se mýlíte, nýbrž pohrdáte realitou.

S úctou Hélene Richard-Favreová.“

 

Přeložila IVANA BLAHUTOVÁ