Kočka Malvína

Kdybych se někoho takhle zeptala, asi by si myslel, že mi pořádně zašumělo na majáku. Vzhledem k tomu, že je nejen doba jedová, ale taky doba hamburgerová, colová, chipsová a sušenková, je však tahle otázka na místě. Snad každý den můžeme ve škole, v supermarketu i jinde vidět příklad toho, jak nemá vypadat správný jídelníček plný živin.

Nebo ze svého okolí neznáte případ, kdy děti jedí před televizí, aby u jídla nezlobily? Anebo příklad otce, který dovolí synovi naskládat do nákupního košíku chipsy, čokoládu, sladkosti, dortíčky, a jen bezradně pokrčí rameny, když syn pár čokoládových tyčinek načne, ještě než se dostanou k pokladně? Vídáte každý den, jak školní děti berou útokem automaty na sladkosti a bagety? Neznáte? Nevídáte? Tak to jste šťastný člověk žijící na jiné planetě.

A tak se děti i dospělí krmí a krmí těmi výtečnými pochutinami, které jim reklama nabízí na každém rohu, až je obezita, cukrovka či jiná civilizační choroba tak říkajíc za dveřmi. Ale žádný strach, od čeho tu máme odborníky. Jejich rada? Jezte light! Ligt jogurty, light čokoládové tyčinky, pijte light colu, na salát si dávejte light dressingy. Zkrátka jezte light, budete all right. Nikdo z těch odborníků už vám ale neprozradí, že existuje něco jako aminokyselina zvaná homocystein, vzniklá z nadměrné konzumace omega 6 mastných kyselin, že existují takové pochutiny, jako jsou například chia semínka anebo lněný olej, či něco o tom, že funguje taková organizace, jako je Menus4Life.

Vedle těchto neinformovaných lidí existuje také skupina podivínů, které většina lidí řadí do kategorie cvoci, blázni, magoři apod., kteří jsou schopni výše zmíněné pochutiny konzumovat a ještě si v tom i libovat a propagovat je mezi první skupinou. (Většina členů první skupiny jim obvykle dá přes kokos, ale když je postihne neštěstí, které, jak známo, nechodí po horách, ale po lidech, žebroní, prosí a žadoní, aby ty báječné dobrůtky směli alespoň ochutnat.) Ti, světe div se, odmítají hamburgery, colu, sladkosti, margaríny a jiné superprodukty. Úplně jim postačují zdravé ňamky slazené medem nebo přírodní ovocnou šťávou. Když je člověk sleduje, tak si říká jenom: Super, na světě pobíhá i spousta lidí, co nevyznává životní styl z reklamy na colu a nevěří, že jejich obojek je i jejich kamarád.