MICHAEL DOUBEK

Před 70 lety bylo Československo osvobozeno od fašistické okupace. Tedy donedávna jsem si to myslel. Ale až nyní vím, že osvobozování bylo dokončeno teprve teď. Osvobozování je totiž daleko složitější proces a okupací je mnoho. Nutno osvobozovat nejen od fašistů. Američtí hoši se roku 1945 zastavili za Plzní, aby teprve dnes ovládli celé naše území. Jejich vojenské kolony k nám zamířily hned ze tří směrů.

Lidé, kteří chodí americkým vojákům mávat, nabízet plzeň, nebo jim hází basketbalové míče, tvrdí, že umožněním okázalého průjezdu americké armády všem ukazujeme, kam patříme. V podstatě s nimi souhlasím, mám jen jednu drobnou připomínku. Neukazujeme, kam patříme, ale komu patříme.

Rozvědka politické strany Tradice, odpovědnost a prosperita touží po tom, aby u nás Američané vymýtili hojně se vyskytující placené agenty Kremlu, kteří sabotují naši svobodu. Ponechme stranou, je-li to důkazem nebývalé informovanosti TOP rozvědčíků, nebo projevem totálního pomatení smyslů, soukromě tipuji to druhé, a zamiřme k jádru věci. Ať už u nás placení agenti Kremlu jsou, či nikoliv, americký vojenský konvoj nás skutečně osvobozuje.

Ruku na srdce, tyto alegorické vozy by naším územím projely i bez souhlasu české vlády. Prostě by se to nějak zaonačilo. Vláda přikývla jen proto, aby zakamuflovala, že v této věci neměla žádnou pravomoc. Vůbec to přitom zastírat nemusela! Mne to totiž neznepokojuje. A vás by taky nemělo. Tahle země v minulosti téměř vždy někomu cizímu patřila. Holt dnes patříme USA. Proč nejásat? Veselme se, mávejme, koncertujme podél cest, kudy projíždí obrněná vozidla! Ano, jsme konečně zase svobodní. Byli jsme spolu s naším vládním kabinetem osvobozeni sami před sebou, před tíhou rozhodování, před naší vlastní zbabělostí, před naší hloupostí. Zase můžeme svobodně krčit rameny a vzdychat, že za všechno můžou ti druzí.