Kočka Malvína

S novými živočišnými druhy se téměř roztrhl pytel, a tak se i u nás v Kocourkově uhnízdil nový tvor jménem Tydýt obecný. Jeho přirozeným domovem je politika, ale najdeme ho i na univerzitní půdě či v lidskoprávních organizacích.

Mezi normálními lidmi se ve větších hejnech naštěstí nevyskytuje. Tydýt obecný se živí na hlavu postavenými teoriemi, ale nepohrdne ani hloupými kecy linoucími se z Hvězdné unie. A protože u nás v Kocourkově o výše zmíněnou potravu pro Tydýta obecného není nouze, jejich populace zdatně vzkvétá a bude tomu tak asi ještě hodně dlouhá léta. (Minimálně do té doby, než se lid kocourkovský jako vždycky s křížkem po funuse vzpamatuje a nevezme na ně klacek či býkovec.)

Tydýti se vyznačují tím, že bezmezně věří všemu, co sežerou (i s navijákem) a s oblibou svá moudra šíří mezi prostý lid kocourkovský, který to zase sežere jim.

Tak například někteří Tydýti s oblibou šíří myšlenku, že ten dokonalý kočičí šampon, ten deodorant, to jánevímco musíme prostě mít, jinak nebudeme úspěšní. Jiní zase tvrdí, že být úspěšný znamená mít hodně peněz, pět hotelů a u nich les. Jedno, jestli k tomu přijdeš jako slepej k houslím, nebo ne zrovna košer způsobem.

Pokud se Tydýti projevují výše zmíněným způsobem, jedná se ještě o relativně neškodné laškování. Horší však je, když jdou své inteligentní a veledůmyslné nápady prosazovat na kocourkovské agoře, neboli si začnou dělat z Kocourkovských srandu permanentně. To je nebezpečné jak pro kocourkovské občany, tak i pro Tydýty samotné, neboť jim permanentně hrozí, že budou zahrnuti tvrdým chlebem či shnilými rajčaty.

V poslední době jim jejich obvyklá strava jde evidentně k duhu. Jsou stále zblblejší a fanatičtější. Tak například si nějaká moudrá hlava tydýtská vzpomněla, že máme v Kocourkově málo číčánků s kočičí univerzitou. Tak takhle teda ne, to bychom v Kocourkově v životě tu vzdělanostní společnost nevybudovali! Kočičí univerzitou musí projít i hádrošmátra!

Jiná moudrá hlava tydýtská zas má za to, že koťátka robátka je nejlépe nechat růst jako dříví v lese. Mají přece práva a zase jenom práva. Chtít po nich nějaké povinnosti nebo je dokonce usměrnit plácnutím po zadku? Fuj, to je týrání, za které si každý zaslouží ten nejpřísnější trest.

V jiné tydýtské hlavě se zase vylíhl nápad, který by si měl dotyčný dát patentovat. Protože si všichni musí být rovni, že si už rovnější být ani nemůžou, tak musíme mávnutím proutku udělat z jedinců, kteří jsou pěkných pár let za vývojem, normální jedince, i kdybychom jim kvůli tomu měli přidělit zvláštní ordonanc. S její pomocí přece musí i ten největší jeliman vystudovat třeba i tu kočičí univerzitu.

Další tydýt přišel s ďábelsky geniální myšlenkou. Zahálka je počátek všeho hříchu, a tak vcelku logicky vydedukoval, že je třeba kocourky a kočičky, kteří nemají do čeho píchnout, motivovat k nějaké činnosti. A jakže to chce onen tydýt zařídit? Chce zmrazit minimální mzdu. To by se vám tak líbilo, vy holoto kočičí líná, po sedmi střechách vyválená, brát spravedlivou odměnu za pořádnou práci! Oni ti hodní investoři z Unie hvězdného trpaslíka tady chtějí dva roky milostivě podporovat kocourkovskou ekonomiku, a vy byste po nich chtěli, aby si ukrojili z vlastního!

Jiný tydýt zase vymyslel tabulky na všechno, co se jmenuje, i na to, co se podle tabulek prostě posuzovat nedá. Holka, že jsi před mateřskou pracovala a poctivě a láskyplně vychováváš své děti? Co bys chtěla, máte přece dost. Že potřeby pro dítě stojí nekřesťanské peníze? Nezájem. Chlapče, onemocněl jsi tak, že nemůžeš do práce? Co si dovoluješ něco po nás chtít! Máš rodinu, ať se stará. A navíc se jaksi nevejdete do tabulek, podle kterých do kategorie sociálních případů jaksi nespadáte. To byste si museli celou dobu válet tlapky doma na gauči a umět v tom chodit. Chrrr, prsk, vrrrrrrrrrrrrr, mňáááááááááááááááááúúúúúúúúúúúúúúúúúúúú, tak tyhlety tydýtoviny mi moje kočičí hlava opravdu, ale opravdu nebere.