Rozhovor so spisovateľom JOZEFOM BANÁŠOM

IVO FENCL

Ačkoliv jsem byl pečlivě vzdělán v medicíně a chirurgii, nevykonával jsem nikdy praxi v žádném z těch oborů. Přes to mě jejich studium stále ještě velmi zajímá. Počestného povolání jsem se totiž nevzdal ani z lenosti ani z rozmaru. Příčinou bylo velmi nepatrné škrábnutí, které jsem si způsobil pitevním nožem.

PAVOL JANÍK

V tomto roku si pripomíname tri jubileá Mirka Nešpora (28. 9. 1924 Skalica – 17. 12. 1944 Bratislava), ktorý sa ako účastník Slovenského národného povstania stal obeťou pronacistického režimu vojnovej Slovenskej republiky. Popri 90 rokov od jeho narodenia a 70 rokov od jeho tragickej smrti uplynulo 40 rokov od vydania poetickej publikácie Pocta (Smena, Bratislava 1974), ktorú básnici Peter Štilicha, Emil Holečka a Vojtech Kondrót venovali pamiatke študenta Slovenskej vysokej školy technickej, zatknutého v Skalici 13. 12. 1944 Hlinkovou gardou, po dvojdňovom mučení prevezeného 16. 12. do budovy Ústredne štátnej bezpečnosti na Vlčkovej ulici 35 v Bratislave, kde ho 17. 12. obesili v pivničnej cele.

MIROSLAV VEJLUPEK

Začátkem expresivní spontaneita

Jako člověk a jako autor historických románů, přednášek a statí byl mužem polemik, kritice ovšem podrobený. Jako romanopisec zpracovávající venkovskou tematiku nařčen z neobjevnosti syžetové a fabulační a také z lajdáctví pravopisného. Čtenáři slovesných děl takzvaně přírodních ho velebili a rovněž evropská literární věda mu přiznala originalitu, ba novátorství. Jako básník je už zcela přehlížen, nezaslouženě ovšem.

VĚRA BERANOVÁ
Stálým problémem každého z nás a asi také celé společnosti je hledání nějakých souvislostí, zákonitostí nebo smyslu dějů osobních či dějů společenských. Málokdo se smíří s tím, že vlastně žádný smysl neexistuje, že příčina nevyvolá následek, ať je to v jakékoli úměře.

JAN JELÍNEK
(ohlédnutí za jedním festivalem)

vp

Před šesti sty čtyřiceti lety (1. 8. 1374) zemřel reformní kazatel Jan Milíč z Kroměříže, předchůdce Husův. Napsal latinsky dvě postily (sbírky výkladů a kázání): Abortivus a Gratiae Dei a spis Libellus de Antichristo (tento pod vizí „konce světa“). V češtině se zachovaly modlitby v próze (se zřejmým básnickým nadáním). Jeho snaha o reformu církevního a všeho křesťanského života byla marná, stejně jako jiných, až po současnost (stále jen hromadit majetek a posilovat politickou moc).

FRANTIŠEK DOSTÁL
Tržní hospodářství přišlo také s letními vánocemi, a tak proč se nepustit také do jiných bujarých oslav. Jenže čeho vlastně? Zírám do regálu s knihami a nedávno vydaná knížka exprezidenta Václava Klause Evropská integrace bez iluzí zlevnila ze 199 kaček na pouhých 39 korun. Samozřejmě nevím, jak dopadly u obchodníků jejich letní vánoce, kdy se lidé obdarovávali zřejmě někde na dece u rybníka, avšak za teploty vzduchu přes třicet stupňů zčistajasna zírám na další titul hradního klimatologa v. v., jenž nese název Novoroční projevy 2003–2014, který vydal Institut Václava Klause. Takový moderní letní Silvestr...

JOSEF JINDRA
Že jsou blbci hádaví,
to se všeobecně ví.
Nemají dost logiky,
tak jdou do politiky.

JIŘÍ KNOPP
Čekají vás válečné vřavy a řeže,
jděte a šiřte slávu českých reků,
český král krvácel a vleže
nabízel království za koně.