FRANTIŠEK DOSTÁL
Tržní hospodářství přišlo také s letními vánocemi, a tak proč se nepustit také do jiných bujarých oslav. Jenže čeho vlastně? Zírám do regálu s knihami a nedávno vydaná knížka exprezidenta Václava Klause Evropská integrace bez iluzí zlevnila ze 199 kaček na pouhých 39 korun. Samozřejmě nevím, jak dopadly u obchodníků jejich letní vánoce, kdy se lidé obdarovávali zřejmě někde na dece u rybníka, avšak za teploty vzduchu přes třicet stupňů zčistajasna zírám na další titul hradního klimatologa v. v., jenž nese název Novoroční projevy 2003–2014, který vydal Institut Václava Klause. Takový moderní letní Silvestr...

Novoroční projevy, pokud se nemýlím, letí do éteru vždy první den nového roku, tedy v lednu, a já se pod letní oblohou tak opět bavím. Docela rád bych nějaký peníz vydaný z jakéhosi institutu uvítal třeba na výcvik vodících pejsků pro slepce. V létě na plovárnách bude zřejmě o novoroční projevy v knižní podobě zaručeně přetahovaná. Vždyť na Nový rok ještě každý vyspával kocovinu a projev upadl v zapomnění.
„Jen víc takových Viktorů Kožených", sdělil kdysi světu náš exprezident. Měl pravdu. V mé rodné zemi šlo poté velice záhy pohlížet na dost kožených ksichtů, když jejich nositelé přišli o prachy a Viktorek u nás vyfasoval deset let. Svět je plný komických grotesek, byť třeba i neplánovaných.
Knížka novoročních projevů stojí 199 korun. Zatím. Člověk pořád touží upozorňovat na svoji genialitu, ale už zapomíná a neví nic o tom, že si současně jen potvrzuje svoji sounáležitost a příslušnost k lidskému druhu.