VĚRA BERANOVÁ

Vzájemná propojenost česko-slovenská v oblasti kultury a umění byla v 60. letech zcela přirozená, a to jak v rámci konkrétního umění, tak i jeho teorie. Přispívaly k tomu vzájemné návštěvy významných představitelů, divadelní představení, dramaturgie filmů, výstavní činnost, v neposlední řadě televizní vysílání. Stejně tomu bylo i v oblasti teorie. Přispívala k tomu dostupnost knižní a časopisecké produkce, společné konference a podobně.

PETR ŽANTOVSKÝ

Nedávno se zaplnil velký kus Václavského náměstí lidmi, kteří říkali, že jsou tam proto, že se obávají nastávající energetické krize a protestují proti neschopnosti dnešní vlády té krizi čelit jinak než dvěma svetry. 

FRATIŠEK MAREŠ

Bylo 22. prosince 1989. Pražský vánoční den. Trochu deště, trochu vlezlé zimy, lidé, v obličejích naději i zklamání, proudili Národní třídou. Nákupy, budoucnost, minulost, všechno svázáno do melodií koled. Byl čas vítězství sametové revoluce.

ŠTĚPÁN KOTRBA

Co bych řekl dnes v 14 hodin demonstrujícím na Václaváku.

PAVOL JANÍK

Profil legendárneho futbalistu a uznávaného lekára Ivana Chodáka je súčasťou viacerých knižných publikácií venovaných dejinám slovenského športu. V súčasnosti však vychádza už tretia samostatná kniha venovaná jeho všestrannému talentu. Prvé dielo vytvoril Július Psotka s názvom Ivan Chodák – Rytier v kopačkách (Šport press, Bratislava 1999). Druhé pochádza z pera Zdenky Lenetayovej a Viliama Karácsonyho , ktoré v titule nesie meno Ivan Chodák a v podtitule označenie edície Z depozitára múzea (Slovenské olympijské a športové múzeum, Bratislava 2014). Do tretice autori Ladislav Harsányi a Tomáš Černák pripravili v prestížnej edícii Belasé legendy reprezentatívnu knihu tiež s menom Ivan Chodák (Futbalový klub Slovan, Bratislava 2022). Pri tejto príležitosti dozaista treba spomenúť aj film Gentleman na trávniku, ktorý režírovala jeho dcéra Mgr. art. Oľga Janíková-Chodáková (Slovenská televízia, 2004).

ADAM M. PEKAŘ

Velké množství pochvalných a povzbuzujících ohlasů na naši výzvu a kritickou glosu „Rozjímání o úloze osobností v dějinách, aneb nevděční Češi“ nás přivedlo k poznání, že původně navrhované zvěčnění zásluh největší osobnosti českých dějin – Václava Havla – pouze formou výstavby jeho, byť velmi monumentálního pomníku, v Praze na Staroměstském náměstí (na místě po odstraněném pomníku pomýleného Jana Husa) není ani zdaleka ještě tím oceněním, které by odpovídalo jeho pravému významu a zásluhám o nesmírný rozkvět této země a blaho všeho lidu Čech a Moravy.

MILAN BLAHYNKA

Nahlédl jsem do příručky Na druhém břehu (2002) a ujistil se, že kunsthistorik, spisovatel, editor a hlavně stále čilý a činný člověk Jaroslav Váňa se skutečně narodil už 4. října 1937 na Slovensku (jako já), po vzniku Slovenského štátu přišel s rodiči na Moravu (jako já), má názory (blízké mým), líbí se mu podobná poezie, literatura a ženy (jako mně) a obdivuju jeho umění uplatnit se v životě často nelehkém.

IVAN SKÁLA

Nechci psát verše o ničem,

byť sličné, se skvělými rýmy,

když pod nohama hoří zem,

když jdeme časy řeřavými.