SIGI BIGSTEIN

„Tady čtu,“ řekl Švejk, který si prohlížel bulvární časopis Reflux a zajídal jeho senzační zprávy míchanými vajíčky s gazdovskou klobásou, „že v Peru začali nabízet zájezdy na Maču Pikču i vozíčkářům. Že bych si tam zajel?“

MILAN BLAHYNKA

Jaroslav Hašek by se divil. Jen co nepochybně pseudonym Sigi Bigstain uspěl se svou prvotinou Švejk afghánským veteránem (2020), je tu její volné pokračování, ŠVEJKOVA MANŽELSKÁ ANABÁZE (opět Novela bohemika, Praha 2021, 266 s., obálka, sazba a grafická úprava Jakub Troják).

JOZEF ŠPAČEK

Sigi Bigstein, do značnej miery záhadná postava súčasnej českej prózy, sa znova poslušne hlási o slovo s pokračovaním životných osudov vnuka slávneho Haškovho Josefa Švejka knihou (Švejkova) manželská anabáze do karantény! (Novela bohemica, Praha 2021).

JIŘÍ JÍROVEC

Uvedu svědectví šestnáctileté kuvajtské dívky jménem Nayirah, která líčila, že byla v Kuvajtu, když tam v roce 1990 vtrhli iráčtí vojáci.

PAVOL JANÍK

Pri sledovaní médií v našom zemepisnom a dejepisnom pásme si čoraz viac premýšľajúcich ľudí kladie otázku, či sú novinári naozaj takí hlúpi, ako výsledky ich pôsobenia. Fakt, že významná časť žurnalistiky je predĺženou rukou politických strán a spravodajských služieb, nie je dostatočne uspokojivým vysvetlením. Veď prečo mocenské štruktúry využívajú takmer výlučne intelektuálny a spoločenský odpad? Jedinou realistickou možnosťou je spomienka na pozabudnutý výrok istého verejného činiteľa, že socializmus musíme vybudovať s ľuďmi, akých máme, treba len toto konštatovanie aplikovať na súčasné budovanie kapitalizmu. Ak možno hovoriť o budovaní a kapitalizme v krajine, v ktorej chýba efektívny rozvoj.

VÁCLAV PELCMAN

Myslím, že neškodí připomenout si, třeba jen stručně, jména významnějších osobností naší kultury, jejichž výročí úmrtí mělo letošního roku zaokrouhlené datum:

MAREK ŘEZANKA

Do Getseman šli po večeři tiše:

Rozprchnete se, zmizíte jak mlha,

zůstanu sám zde – ve hvězdách se píše,

zapřeš mě dřív, než kohout zakokrhá.