FRANTIŠEK DOSTÁL

S naprostým přesvědčením stojím si za názvem článku, který je pro mě připomínkou míst, kde jsem ve školních škamnách bral vůbec první vědomosti. Ve velké zemi za Atlantikem hodně lidí dlouho ani nevědělo, kde leží Československo, natož aby znali pražskou čtvrť Vršovice. Naši zemi umisťovali kamsi do Jugoslávie, anebo možná dokonce na sever Afriky.

Dodnes často vyčkávám na zastávce autobusu před továrnou Jindřicha Waldese (1876 – 1941) ve Vršovicích, nesoucí dosud název Koh-i-noor. Pár metrů odtud je restaurace U Waldesky, v jejímž názvu zůstalo doteď jméno továrníka židovského původu. Vyučený zámečník J. Waldes se zkušeným mechanikem Hynkem Pucem v roce 1902 založili s jedním dělníkem a učněm první malou továrnu. Firma rostla a v roce 1907 se usadila ve Vršovicích a o čtyři roky později již měla 600 zaměstnanců! Mechanik H. Puc se velice brzy osvědčil jako konstruktér „plný“ nápadů.

Patentní knoflík, patentka, se záhy stala zdrojem úžasného světového úspěchu. Jedna ze šesti Waldesových továren byla také v New Yorku. Ovšem Američané zprvu příliš patentnímu knoflíku nedůvěřovali a trvali na tom, že je potřebné nejprve zjistit poptávku. Waldesova obchodní taktika se proto zaměřila na švadlenky, a tak se zrodil světoznámý symbol Waldesovy továrny – dívčí portrét s patentkou v oku, na jehož provedení měl zásluhu malíř František Kupka. Impulsem mu byla žena jménem Elisabeth Coyens, která si během žertování do oka nasadila větší model patentky.

Na sebe nedal dlouho čekat ani vynález krytého patentního zdrhovadla, zipu, a ten se záhy ocitl i v kalhotách honců dobytka, kovbojů. Nejen kalhoty, ale i další šatstvo, včetně kabelek a obuvi, začalo být opatřováno moderními šatními spínadly.

Milovníci umění znají jméno J. Waldese jako sběratele umění. Přátelil se s F. Kupkou, V. Preissigem, J. V. Myslbekem, ale i s V. Hynaisem. Ještě před začátkem 2. světové války ve Waldesově muzeu ve Vršovicích byla zadarmo přístupná výstava vůbec prvních šatních spínadel starých až 18 000 roků! Kromě spínadel užívaných lidmi v době, kdy pobývali ještě v jeskyních, muzeum nabízelo vzácná spínadla z nejrůznějších surovin, dokonce provedených jako umělecké předměty. Málo se ví, že za továrnou bylo také fotbalové hřiště, protože továrna Waldes měla vlastní mužstvo! Stejně tak každý měsíc vycházel Koh-i-noor Magazin. Známá ochranná známka firmy, hlava dívky s patentkou v oku, vznikla v roce 1911 v Americe.

Když k nám do Vršovic přijel na návštěvu můj děda z Hradenína na Kolínsku za svým synem, mým otcem, pravidelně docházel do restaurace U Waldesky na plzeňské. Bývalo to pro něho pak docela obtížné vystoupat do čtvrtého patra ke dveřím našeho příbytku v ulici Na Louži…