JAROMÍR SEDLÁK

Týdeník Ekonom uveřejnil rozsáhlou studii, v které se píše, že série krizí, která začala v roce 2007, je asi definitivně minulostí. V mém článku v Haló novinách „Byla krize let 1997-98 strašlivým předobrazem toho, co brzy přijde?“ je citován proslulý americký ekonom Nouriel Roubini, který předpovídá, že nová velká vlna krizí a z ní zvyšování nezaměstnanosti přijde v roce 2016. Vypadá to, že skutečně letos dojde k určitému oživení globální ekonomiky především díky vývoji v USA a v některých zemích BRICS. Tato situace může vyvolat u mladých lidí, kteří letos přichází na pracovní trh i v Česku, naivní až nepředstavitelné iluze, které podrobuji kritice pomocí černému humoru. Je doufám jasné, že v reálném životě k tomu, co přináší text, nikde nedochází.

 

Blahopřejeme, mladý muži, že jste úspěšně zvládl maturitu. Děkujeme vám jménem celého našeho hospodářství, že jste si na naše dnešní setkání udělal čas. Nepochybujeme o tom, že člověk vašeho kalibru je doslova zavalen pracovními nabídkami za situace, kdy leckde „nejsou lidé“! Takže nám dovolte, abychom vám jménem naší firmy řekli, jak obrovskou radost máme z toho, že si s vámi dnes můžeme osobně pohovořit. Upřímně řečeno, když jsme obdrželi váš životopis, prakticky nám všem vyrazil dech. Zjištění, že nemáte prakticky žádnou pracovní zkušenost a ani jste o ni neměl zájem, je prostě a jednoduše úchvatná. A ta představa, že zatím jen pouze uvažujete o možnosti, že se naše společnost stane vaším prvním zaměstnavatelem! Je to pro nás skutečně obrovská čest. Dále jsme si v pasáži „zájmy“ ve vašem životopise okamžitě všimli konstatování, že jediné, co vás baví, je hraní počítačových her. Ani vám nedokážeme sdělit, do jaké míry vás tento specifický zájem dokonale kvalifikuje pro práci v naší firmě. Protože pokud se rozhodnete přijmout naši nabídku, tohle bude přesně vaší hlavní každodenní pracovní náplní u nás. A když říkáme celodenní, tak pochopitelně myslíme na to, že délka vaší pracovní doby bude záviset jen na vás. My určitě nejsme ten typ zaměstnavatele, který by svým zaměstnancům diktoval přesnou pracovní dobu. Jak to tak odhadujeme, vy si asi rád přispíte, řekněme do 10 hodin, nebo ještě později? Chceme vás ujistit, že pro nás tohle vůbec nebude žádný problém. Jsme nesmírně rádi, když naši zaměstnanci přicházejí do práce dokonale odpočinuti. Také jim chceme zajistit veškeré pohodlí. Ani nevíme, zda raději sedíte na typické židli u typického pracovního stolu. Pokud ano, určitě to dokážeme zařídit. V našich kancelářích jsme se totiž zčásti zbavili téměř všech stolů a židlí a nahradili je pohovkami, na nichž si naši zaměstnanci mohou skutečně pohovět. Také jsme instalovali otočné stojánky, na nichž si můžete svůj laptop pohodlně umístit tak, aby vám dokonale vyhovoval při zajímavé hře vleže. Stojánky mají samo sebou i nápojové držáky a výsuvné tácky na misky s chipsy, oříšky či jinými pamlsky, které máte rád.

Tohle ovšem platí jen do té míry, pokud se vám vůbec bude chtít každý den absolvovat cestu do práce. Pochopitelně můžete částečně pracovat i doma, jestliže vám to lépe vyhovuje. A taky vlastně spekulujeme o tom, zda vůbec chcete pracovat v určitý den. Jistě pochopíme, budete-li potřebovat některý den prostě vypnout. Nebo třeba celý týden. Samotná jistota, že vás máme na výplatní listině, to je jediné, co skutečně potřebujeme, bez ohledu na to, kde v daný okamžik budete či co právě děláte, případně zrovna odpočíváte. Chceme vám také poděkovat, že jste ke svému životopisu přidal i kopii maturitního vysvědčení. V tomto ohledu vaše známky dokonale odpovídají požadavkům naší firmy. Vidíme, že máte trojku z češtiny. To je ale perfektní! Zjišťujeme totiž, že pár pravopisných chyb či stylistických neobratností ve firemní korespondenci zákazníky jen doopravdy uvolní a vhodně naladí. Když například dostanou dopis s oslovením „Mylí pane“, okamžitě pochopí, že nejsme ten typ firmy, jež by se snad chlubila svou intelektuální nadřazeností. Také nám vůbec nevadí, že krásná literatura je zřejmě pro vás uzavřenou knihou, o nějaké poezii nemluvě.

A pokud jde o vaši čtyřku z dějepisu, máte naše sympatie. V naší společnosti se zaměřujeme jen na budoucnost. Určitě nepotřebujeme zaměstnance, co mají hlavy plné různých vědomostí a vyjadřují se příliš sofistikovaně, kteří odmítají jakýkoliv nový nápad jenom proto, že už dřív párkrát nevyšel.

Takže jedinou otevřenou otázkou zůstávají vaše platové požadavky. Teď jen vystřelíme cifru a vy si laskavě uvědomte, že je to jen první nabídka. Vešlo by se vůbec 1 milion korun ročně do vašeho očekávaného platového rozpětí? Dejte si klidně načas, moc vás do naší firmy chceme. Dnes má spousta společností hodně volných míst a existuje zřejmě jen pár lidí s vaším talentem a zájmy, schopnostmi a dovednostmi, s ochotou být vůbec zaměstnán a nezůstávat raději v péči svých rodičů či prarodičů, jak je to v současnosti dost běžné.