Představovat znova (a znova) Vlastislava Tomana je možná tak trochu nošením dříví do lesa; nevím. Už než mu položím první otázku, vím, že je nadále aktivní. Ne-li veleaktivní.

Jest aktivním i jako člen své velké rodiny, ale i coby dlouholetý důchodce; je aktivní jako spisovatel, je aktivní jako scenárista a je aktivní jako poradce časopisu ABC, který mu byl ne snad celým životem, avšak valnou jeho část naplnil.

 

Vlastislave, bereš ty si vůbec dovolenou?

Jistěže. Každý rok jezdíme s manželkou Pavlou do Mariánských Lázní, ale to není všechno. Já si vlastně brávám dovolenou dělenou a je to fajn. Třeba i s ohledem na různost počasí.

Zato se pak člověk dostane do časových „presů“. Navštívili jsme ale jak Tatry, tak Jeseníky.

A momentálně zase píšeš? Ne?

Ano. A konkrétně momentálně makám na dalším komiksu s Malým bohem.

Přišel jsi tedy na to, jak pokračovat (fakticky po padesáti letech od Bohova stvoření)?

Něco jsem si vymyslel, ale také trochu nedomyslel; takže to řeším. Za pochodu.

A to i s nějakou přátelskou redakcí?

Jistěže; příběh o Malém bohovi by měl vycházet v ABC již od listopadu. Snad.

Jak tě ale znám, tuším, že souběžně pracuješ i na nějakém dalším komiksu.

To je pravda. Průběžně připravuji i podklady pro vydání souborného vydání Strážců, svého již staršího, ale známého seriálu. I tobě dobře známý pan nakladatel (a nejen verneovek) Vybíral totiž Strážce rád zařadil do tzv. série retro vydání, kde už má vedle mne umístěné i pány Petráčka, Kruma a… A některé další autory-kreslíře s jejich rozsáhlými soubory prací.

S mými Strážci ovšem míří s kůží na trh! To taky vím. Vždyť jsou pionýrské, byť (musím dodat) i antiškolské a antiformalistické.

Nu, snad si je koupí jak pamětníci, tak třeba mnozí další, které zaujmou i jako jistá legenda.Snad to zase prolistují i děti: jsem optimista.

Snad si je pamětníci koupí, tak jako kupodivu stále ještě kupují Foglara a Rychlé šípy.

A jak je to s jednáními o vydání tvé – už druhé – Zlaté knihy komiksů?

Ta má podtitul Příběhy psané střelným prachem a nejde jen o komiksy; bude tam možná vloženo i několik mých povídek. Povídek, které se scénáři souvisejí.

Jak vím, chystáš také už léta film. Jak to vypadá?

Na zprávy od filmařů zatím dál čekám. V klidu. Měli také prázdniny. Přesto je jasné, že se protáhla minimálně příprava té jedné minuty ukázky, jak by film měl vypadat. Přestože by mohla napomoci k získání koproducentů.

Jako já jsi ale optimistou, řekl bych.

Zbytečno odpovídat.

Hovořil IVO FENCL