BLANKA BAJČÍKOVÁ

Dnes je obloha pošmourná, uplakaná – a nálada pod bodem mrazu. Léto je bohužel za námi, podzim propukl v plné síle.

Teď mě všichni, kteří si stěžovali na »strašné vedro a sucho« a nejraději by uvítali obchodníka s deštěm, proklejí či přímo ukamenují. Vzdávám chválu sluníčku, které miluji, které mě nabíjí energií, a kdyby svítilo 365 dní do roka, nikdy mě neomrzí. Nejraději prý má člověk roční období, ve kterém se narodil. Pro mne to neplatí – přišla jsem na svět na Nový rok, měla bych tedy milovat zimu, ale přitom ji nenávidím, ať jsou mrazy nebo plískanice, prostě všechno, co padá z nebe. Asi jsem se narodila i na špatné zeměpisné šířce.

Škoda, že nemůžeme jako vlaštovičky »lítat do teplých krajin«. Teoreticky to sice možné je, ale ne každý má tolik peněz, aby to mohl realizovat v praxi.

Jen ať si ti »dešťomilové«, kterým se v letošním létě stýskalo po vodě z nebe (v rybníku, pokud vím, nechyběla), vzpomenou na předloňské povodně. To bylo vody dost, ba příliš, studny sice nevysychaly, ale voda v nich byla kontaminovaná, pít se nedala, naopak se tehdy postiženým oblastem posílala voda balená. Pokud je sucho, možná není tak bohatá úroda, ale takové přívalové lijáky spláchnou všechno, co stojí i roste. Uznávám, že příroda vodu potřebuje, že je nutné, aby občas zapršelo, ale osobně mi to nechybí. Jsem nota bene »čundrák« a nikoli »vidlák«, který myslí na úrodu. A kdo by rád »pod širákem« zmokl?

Nepamatuji dobu, kdy se zpívalo »Poručíme větru, dešti«, ale po převratu se to komunistům velmi vyčítalo. Kdyby to bylo možné, aby ve dne svítilo sluníčko a pršelo v noci, snad by všichni byli spokojeni. Pokud jde o setkání pořádaná KSČM, která hojně navštěvuji, těm svatý Petr většinou přeje. Na pozvánkách na hudební festivaly či koncerty v přírodě bývá většinou poznámka o náhradním místě konání v případě nepříznivého počasí. Suché počasí je tedy pokládáno za příznivé

Osobně dělím počasí na krásné (svítí sluníčko), přijatelné (nic nesvítí ani nepadá) a hnusné (prší).

Proto volám s básníkem: Léto budiž pochváleno! (Takové, jako bylo to letošní.)