JOSEF ONDROUCH

Prvořadou se zdá být honba za senzací. Hrou na city, mající cenu odporného bulváru, se nevyhýbají ani podvodu. Jen těžce a až poté, kdy došlo k nevratným škodám, přiznávají pak média pravdu. Vykreslení zdrceného otce, který ztratil svoje utopené dítě je příkladem. Že nejde tatínka, ale o zrůdu, která v honbě za dolary utopila celý člun s matkami a dětmi, přiznávají neochotně až pod tíhou důkazů, teprve když pomohly v rozpoutání kšeftu s utečenci.

Tam kde jen mohou, pokračují v podpoře utečenecké vlny valící se do Evropy. Ještě v situaci, kdy Německo uzavíralo svou hranicí proti záplavě s Rakouskem a fatální proud hrozí utečence nasměrovat z Rakouska odbočkou přes Česko, přichází Právo s knížecími radami, jak nezákonné, mafií organizované imigraci do Česka pomoci. V interview „Češi přežili jiné pohromy, přežijí i uprchlíky“, nám Čechům, stejně jako předtím šéf Evropské komise Lucemburčan Juncker, pomocí Práva a zkráceně pak v Novinkách notně vyčinil Karel Schwarzenberg.

Schwarzenbergovy knížecí rady se ukázaly ve světle německého prakticky uzavření hranice přílivu uprchlíků s Rakouska jako zcela od věci. Jsou nejen chybné, ale svojí hloupostí poskytují mafiánským pašerákům radu vyhnout se pro ně uzavřené hranici do Bavor malou oklikou přes Česko. Tím nám předseda Kalouskovy TOP a člověk, který by chtěl být dál považován za předního diplomata, škodí. Čechy, kteří ho odmítli za prezidenta, v rozhovoru Právu z 12. 9. navíc pomlouvá. A nejen to. Ve své zaslepenosti nás Čechy uráží.

Češi jsou podle Schwarzenberga poseroutkové a jsou blbí, když mají obavy z kontrole vykloubené vlny muslimských uprchlíků. Pozoruhodné je, že urážku Čechů od Schwarzenbergem přešel redaktor Práva bez reakce, bez odmítnutí. Stejně tak nechalo Právo vyznít i následující tvrzení knížete, že spousta invazí, které se přes Česko přehnaly, nám sloužila jen ku prospěchu.

S K. S. souzní plně Novinky: „Přestože se přes Českou republiku uprchlické vlny dosud jen přelévají, začínají zprávy o migrantech podle odborníků nenápadně měnit společnost. Na veřejnosti se to projevuje třeba slovníkem politiků, který se kvůli uprchlíkům stal vyhrocenější než před rokem. A týká se to i vrcholných státních činitelů, kteří si stavějí kariéru na rétorice proti uprchlíkům.“ Aby nebylo pochyby, proti komu jsou slova Novinek a Práva namířena, jsou doprovázena fotografií prezidenta Zemana a Andreje Babiše.

Pozoruhodné je, že když kníže označí Čechy za poseroutky, médiím to nevadí. Schwarzenberg dobře vidí, že i na nás už směřuje uprchlická invaze. „S odpouštěním tady se přehnalo spoustu invazí a nám to jen prospělo,“ hází sviním další knížecí perlu.

K tomu bych dodal jako stejný ročník narození s K. S. a pamětník té poslední velké invaze, která měla vymazat Čechy z mapy Evropy, že ano, i tato největší invaze Němců prospěla, ale jak komu. Karlovi se invaze do Česka jevila ze Švýcarska určitě jinak než mně doma. První moje vzpomínky, které nikdy nevymizí, jsou na to, jak nám prvňáčkům dva pánové v kožeňácích odvedli z vesnické jednotřídky milovaného učitele; už jsme ho nikdy neuviděli. Byla heydrichiáda. Tetě zatčeného manžela umučili pověšením na dvoře. Protektorát se stal obrovským koncentračním táborem. Bratr musel zapomenout na studia a od 14 makal 10 až 12 hodin od pondělí do soboty ve zbrojovce. On, táta i s mámou dostali tuberu a plody této největší invaze do Česka, německé invaze, si „neužili“, brzy zemřeli.

Pomluvy Čechů a předstírání, jak nám bude prospívat invaze uprchlíků před bídou, násilím a válkou, jak to zkouší Schwarzenberg, odmítám. Podle ohlasu na sociálních sítích nejsem v tom sám. Bohužel Novinky na kritické hlasy nereagují; i když se dopustí chyb, ani v nejmenším je nepřiznají. Zatímco u Schwarzenberga i v jiných příspěvcích uprchlickou vlnu a nekontrolovatelný proud do Evropy i Česka v podstatě jen podporují, v některých příspěvcích popřávají přízně i xenofobii. Dokonce ji občas i přímo podporují tam, kde není vůbec na místě a kde se má Česko v integraci cizinců Evropě čím pochlubit.

Příkladem takovéhoto zpravodajství bylo oznámení Novinek o tom, jak „Školy jsou bezradné z žáků, kteří neumějí česky“. Chybný článek je doprovázen etnicky netaktní, ne-li urážlivou fotkou, navozující dojem, že se to týká především Vietnamců, Číňanů, Ukrajinců a Rusů.

Fakta ale mluví úplně jinak. Zaměstnáním 50 000 Vietnamců a začleněním dokonce 60 000 do naší české společnosti tak, že jejich děti patří ve škole k nejlepším, se mohou pochlubit právě na fotce urážlivě zachycení Vietnamci. Podobně jsou na tom u nás Číňané, ale i Ukrajinci; těch jsme přijali a z velké části už integrovali nejvíce. Máme jich tu 120 000.

Ale nekontrolovatelná vlna statisíců, pod níž se hroutí Německo, uzavírající hranici s Rakouskem, hrozící zaplavit uprchlickou odbočkou i nás, to je úplně něco jiného V tom nám knížecí rady, jež propaguje Právo a Novinky, nepomohou. Jak by školám v integraci mohl pomoci sám, ale v minulosti ani Čechům nijak nepřispěl, předvedl Schwarzenberg, když z restitucí získaného zámečku vyhnal tehdejší vyšší odbornou školu, nynější Filmovou akademii Ondříčka do Písku. Možná ale přece jen K. S. nemovitost nabídne pro uprchlíky; za pár stovek milionů dotace na chátrající budovy a za tučné nájemné od státu. Mohl by se zhlédnout v kamarádu Bakalovi, který v horníkům ukradených bytech hodlá za peníze státu také ubytovat uprchlíky.

Fotografie i text Novinek od pana Macha z Práva míří úplně vedle! Se znalostí jmenovitě Číňanů, jejich péčí a příkladnou obětavostí, se kterou se věnují svým dětem (a stejně tak je tomu u Vietnamců i jmenovaných Ukrajinců a Rusů), mohu jen potvrdit, že Novinky nemají vůbec pravdu. Svědčí o tom i četné hlasy ze sociální sítě. Za mnohé uveďme Dagmar Šmirousovou, malířku a kreslířku ze Slaného: „Můj kamarád doučuje Vietnamce češtinu, znám jejich přístup ke vzdělání i z doby, kdy jsem učila na gymplu. Jsou mnohem pilnější než naše děti, mají takový režim, o jakém se nám ani nezdá a vše si platí a obstarávají sami. Rozhodně nečekají, až je ve škole naučí česky. Když jdou do školy, umí líp česky než mnozí z nás, Čechů.“

Novinky falší své výpovědi uráží nejen Vietnamce a Číňany, ale i nás Čechy, stejně jako to beztrestně může činit Schwarzenberg ve zmíněném víkendovém Právu. Známkuje nás Čechy sprostým výrazem „poseroutkové“ bez toho, aby se proti tomu interview vedoucí redaktor Práva jakkoliv ohradil. Novinky i Právo by se měly za tenhle novinářský paskvil aspoň omluvit.