JAN POLÁČEK

Myslel jsem, že od letošního března bude klid a můj soused přestane po 25 letech na své zahradě a také ve svých kamnech vypalovat haldy měděných kabelů a různých dalších kovů, obalených plasty a gumou, včetně starých rádií, atd. atd. Ceny například za měď jsou ve výkupnách skutečně lákavé, od 95,- Kč až do 125,- Kč za kilogram. S novou vyhláškou Ministerstva životního prostředí si proto ti takzvaní podnikatelé ve sběrných surovinách vytřeli panímandu. A my v obci budeme dejchat zase dál ty jedy a bát se otevřít okna. A to nemluvím o naší malé zahrádce, to už aby se člověk bál si něco na ní vypěstovat a pak to sníst. Plný těch karcinogenních látek, neb ty rostliny to do sebe bohužel, nemohouce se bránit, nacucávají.

Takzvaní sběrači kovů (krásný eufemismus pro zloděje) jsou pak taky nacucaní jak houby, ale pro změnu chlastem. Obě strany jsou spokojené - zase to totiž společně, ruku v ruce s těmi rádoby podnikateli, naši milí nepřizpůsobiví spolubčané vočurali. Když jim tedy nemohou vyplácet peníze v hotovosti, a mohou se jen provádět bezhotovostní úhrady na účet či složenkou, což je pro ně problém, dávají jim ve sběrnách druhotných surovin například lahve rumu a jiného alkoholu apod.

V některých obcích a městech to proto vyřešili razantně, místní vyhláškou zakázali sběrnám vykupovat kovy od fyzických osob. A najednou mají klid. Jedním rázem přestaly mizet například z komunikací litinové kanalizační poklopy. Nám už ho na cestě pod naším domem v minulosti dvakrát vyčórovali. Nebyli to rozhodně žádní troškaři, objížděli po večerech a nocích široké okolí se starou Ávií a nakládali vše, co jim přišlo pod ruku. Policistům trvalo nějakou dobu, než na ně kápli. Jejich služebna je od nás daleko a je jich žalostně málo. Podezíral jsem vždy zprvu svého souseda, že si tím zmizelým těžkým poklopem vylepšil svůj rozpočet, ale ten se opakovaně dušoval, že on ho neukradl, že on to nebyl.

My do té tří metry hluboké díry uprostřed polní cesty tehdy málem ve večerní tmě spadli, když jsme šli z vlakového nádraží domů, neboť osvětlení tu je mizerné či spíše vůbec žádné. Sám jsem to pak musel jít hned zakrýt deskami a prknama. Obecnímu úřadu trvalo nakonec řadu týdnů, než sehnali poklop nový. Nyní je tam sice opět litinový poklop, ale tentokrát už jiného typu, mohutně zalitý betonem, a přikurtovaný, tak snad je to od zlodějny odradí. Uvidíme.