red

V Městském divadle v Nymburce byla v úterý 24. listopadu slavnostně vyhlášena cena Františka Hrubína za rok 2015, která se uděluje nejlepšímu středočeskému spisovateli uplynulého roku.

„Akce dokazuje, že umíme nejen přijímat zahraniční literaturu mnohdy pochybné kvality, ale že umíme přijímat i naši vlastní literaturu, která je i součástí našeho kulturního dědictví. A že dokonce umíme i tvořit a tvořit kvalitně. Akce je vlastně oceněním i Františka Hrubína, který byl bezesporu umělcem se širokým záběrem, od překladů proklatých básníků přes zfilmovaná díla po dětský Špalíček. Ať je tímto prvním ročníkem zahájena nová tradice,“ ocenil organizátory radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek, který při vyhlášení ceny zastupoval Středočeský kraj.

Soutěž organizuje Klub pražských spisovatelů za podpory Středočeského kraje, cena je zároveň cenou hejtmana Středočeského kraje.

Slavnostní vyhlášení vítěze má proběhnout každý rok v jiném městě Středočeského kraje, ocenění autoři nemusí být středočeskými rodáky, ale měly by v regionu žít a publikovat. Autora vybírá porota složená z literárních historiků, spisovatelů a publicistů, nechybí ani zástupce vybraného města. Cena nemá úzce vymezený charakter, měla by se ale alespoň dotýkat právě díla Františka Hrubína.

V rámci úterního programu byli představeni i mladí autoři ocenění v přehlídce Studentská Thálie, kteří připomněli dílo Hrubínovo a přidali svou tvorbu. Mladá herečka Lucie Maria Štouračová zarecitovala ze Špalíčku, dětský folklorní soubor Šáteček přidal taneční vystoupení, které zobrazovalo tradice a poetiku středního Polabí.

Ocenění získal Vladimír Janovic, český spisovatel-básník, překladatel, redaktor a pedagog. Vítěze představil ve svém laudatiu předseda poroty a jeho dílo přiblížily recitace dvou básní z jeho poslední sbírky V kom jednou přenocoval .