JAKUB STEIN

Také pánové Roubíček a Kohn sledují internetové Novinky cz, které občas publikují zprávy, které se v rozhlase a televizi sotva mihnou a o nichž tištěná média víc mlčí, než píší. A kde jinde než v kavárně Louvru to pak probírají.

- Taky se, pane Kohn, divili a litovali naše spolehlivé americké spojence, jimž se stále nedaří dát do pořádku situaci v Sýrii?

- Japak ne, pane! „Američané vycvičili nového velitele syrských vzbouřenců. Okamžitě dezertoval.“ To je, pane Roubíček, zpráva na pováženou. To je přece hrozná ztráta investice. Vědí, co takový výcvik koštuje.

- V té Syrii to chodí jaksi jinak než u nás, kde panuje na investice veliká záruka a rošťák, který by neprokazoval doživotní vděčnost, poslušně nesloužil a nedržel lajnu a doživotně byl vděčný a poslušný, ten by si to odskákal.

- Žádné „by“, pamatujou přeci na kauzu televize Nova, která zkusila se postavit na vlastní. To neprošlo a dokonce i zdejší lokaje to hned zvedlo ze židle. Maryša netrávila všecky Vávry. Někteří přežili a pro změnu otravují sami. Přisahajíce, že investice jsou přece svaté a nedotknutelné.

- Ještěže tady se zachovává vždycky klid, ale v takové Asii…! Jde, pane Kohn, jde jim ale na rozum, že naši velcí spojenci za velkou louží jako by zapomněli, jak se v té Asii už dvakrát bohovsky spálili, napřed ve Vietnamu a pak v Afghánistánu?

- …jak už tam si vycvičili spojence jen momentální, nakonec své urputné nepřátele a pošlapávače lidských práv a demokracie?

- To na rozum nejde, ale možná vlastně jde. Znaj to přece, pane Kohn, až na prvním místě jsou peníze, jak to hlásá i Jeho Eminence, někdejší primas český. Co na tom, že se spálili a měli z ostudy kabát…

- …no ano, košile je vždycky bližší ne kabát, a za košilí dolárky za zbraně, dodávané na obě válčící strany. To si píšou, pane Roubíček, že nejsou ani trošinku nepoučitelní, úplně naopak, poučili se, z čeho ne kape, ale přímo prší zisk. Uznaj, že z nějakých lidských práv jen rosa, zato z mraku ze zbrojovek…

Pánové zaplatili a nezapomněli na spropitné, i když se jim zdála vídeňská káva dnes jaksi nahořklá, a sachr jako sichr nesachr, ale to se jim ovšem jen zdálo, a vyrazili z proslulé kavárny ven užít si klamavých zářivých paprsků babího léta.