FRANTIŠEK MRÁZ

Vítězstvím v bitvě o Berlín Rudá armáda dovršila porážku německého fašismu v druhé světové válce. Hrdinství vojáků Rudé armády i velké oběti obyvatelstva Sovětského svazu v boji proti německému fašismu ocenili u příležitosti 70. výročí ukončení druhé světové války představitelé všech válčících stran.

Ne tak naši někteří investigativní žurnalisté.

Diváci naší státní televize uvidí německý miniseriál Hotel Adlon, řazený do skupiny seriálů jako Panství Dawnton nebo naše První republika, které mají údajně půvab a romantický nádech, ale podle mého přesvědčení deformují podstatu „starých krásných časů“, kdy ještě žili gentlemani a sloužící ctili své pány.

Zarazil mě Daniel Storch v charakteristice seriálu Hotel Adlon s podtitulkem Půvab a smutek německých dějin,uvedené v TV magazínu č. 39/15, když v historii tohoto hotelu zdůrazňuje: „…protože po vpádu Sovětů do Berlína vzplál hotel Adlon jako zbytek města jasným plamenem, který na dlouhá léta výrazně omezil, či spíše v podstatě ukončil jeho existenci“. Tím zřejmě skončil půvab a nastal smutek německých dějin.

A jaký vpád Sovětů? Šlo o vítězství nad fašisty tvrdě vykoupené. Vpádem lze nazvat přepadení Sovětského svazu hitlerovským Německem.

K tomu není co dodat, adaptabilita (servilita) některých našich novinářů nemá meze.