FRANTIŠEK DOSTÁL

V časovém rozpětí asi dvou týdnů jsem ve vagonech pražského metra četl nápis vyvedený černou barvou, z něhož jsem neměl zrovna moc příjemný pocit. Začínal totiž slovy: „Fuck off USA – Obama – černá svině!“

O americkém prezidentovi si můžeme myslet cokoliv, ale pleť má opravdu tmavou. Nakonec asi existuje i velké množství těch lidí, co je přesvědčeno o tom, že ta svině sedí a rasismus nám není vůbec vlastní. Nesděluji žádný svůj názor, pouze podávám informaci o tom, co jsem si několikrát v metru přečetl. Poctivě se přiznávám, že bych měl nepříjemný pocit i tehdy, kdybych se na stěnách vagonu metra dočetl: „Fuck off Czech republic – Havel, Klaus, Zeman – bílé svině!“ Stejně tak může mít kdokoliv z nás výhrady k vyjmenovaným, jenže já se dosud potýkám s čímsi, co znám pod označením slušnost.

Vedle výše prezentovaného nápisu věnovaného americkému prezidentovi bylo možné si o kousek dál na plakátu přečíst, že likvidace vandalského počínání v dopravních prostředcích, vychází na patnáct milionů každým rokem. Něco mi tu samozřejmě poněkud zapáchá, neboť podobné nápisy, mírně řečeno hanlivé, demaskují kulturní hladinu lidí v naší zemi pobývajících, byť ti mohou být názorů všelijakých.

Je docela možné, že upozorněním na připitomělé počínání někoho možná i poněkud víc nažhavím. S tím se ale nedá nic dělat. Jsem totiž pamětníkem odešlých časů, kdy bylo možné na ulici či v domě ještě zaslechnout dnes již vzácná slova, jako třeba „Dobrý den“, „Dobrý večer“, „Prosím“, „Děkuji“, ale i jiná. Taková prostinká slůvka, co se uměla postavit proti hulvátství a někdy způsobila, že i lidská svině alespoň na okamžik ztuhla.

Před časem jsem na těchto stránkách psal o tom, jak nad stanicí metra Kačerov svítila do kraje velká reklamní plocha, kterou provozuje firma, co má v názvu také dvě písmenka „s“ vedle sebe. Jenže ta byla přeškrtnuta tak, že jsem před sebou viděl označení německé organizace, co stála v čase druhé světové války za smrtí mnoha lidí z celé Evropy. Po pár dnech po zveřejnění článku došlo tehdy k odstranění fašistického symbolu. Následky řádění fašistických sviní si pořád pamatuji. Svět zdánlivě nabyl rozumu a prostor ke slušnému lidskému konání, i k vyjadřování názorů, snad dosud existuje…