JIŘÍ KNOPP

Já vím, už jen ten titulek vás může odradit.

Mnozí z vás si řeknou – co se nám to ten pisálek snaží vsugerovat? Copak se druhá světová válka odehrávala také v tom stalinském rudém slepenci, kde neměli lidé chleba, pušky, děla, natož tanky nebo letadla? To vypravujte třeba támhle těm holubům, co nestydatě pokrývají svými přebytky barokní, gotické či rokokové střechy chrámů a kostelů.

Já se vám, lidé dobří, nedivím. Podle toho, co o té nejstrašnější válce v životě naší zeměkoule, vysílají české televizní stanice, Hitlerovu fašistickou armádu a jeho italské a japonské spojence poráželi pouze vojáci USA, britští vojáci a také vojáci francouzští – tedy dokud se neztratila sedmá rota za úsvitu.

Diváci České televize jsou přesvědčeni, že největší a nejlítější boje se odehrávaly ve vzdušném prostoru nad kanálem La Manche a nad anglickým pobřežím; dále bychom dokázali hovořit o otevření druhé fronty a vylodění spojenců u Normandie a o tankové bitvě v Ardenách.

Naše veřejnoprávní televize zapomněla informovat naše diváky o tom, co představovala takzvaná blesková válka, tažení Citadela, s kolika vojáky, děly, tanky a letadly Hitler napadl Sovětský svaz. A kolik procent z jeho válečných sil činily síly a prostředky, které použil proti západním zemím.