VÁCLAV DUŠEK

Vločky se snášejí k vánočnímu svátku, slyš píseň lásky – tichá noc, svatá noc, a snad i zbraně ztichnou. Mrcha válka usne, mohla by na věky, tetka nenažraná! Pozorovatelny budoucnosti – špačkárny, obsazeny evropanskými strážci nutných pořádků. Jedovaté vyhlídky v dohledu.

RADOVAN RYBÁK

Pokud by (ta) Finkíta byla názvem pro písničku, zpívalo by se v ní o tom, jak je příjemné po perném dni spočinout pod širokými listy štíhlých palem, zlehounka pozorovat ševelící háj opečovávaný spisovatelíčkem přímo na zahradě, které vévodí stromořadí vysokých banánovníků, jež jsou jeho nevyčerpatelnou spižírnou. Refrén by zněl poněkud oslavně a Finkíta by byla opěvována jako půvabná, romanticky laděná mulatka s černými vlasy dlouhými jako lány vzrostlé kukuřice, které byly každého večera zavlažovány chladivou studniční vodou, bez níž na modré planetě, jak známo, není života.

MILAN BLAHYNKA

Svébytný a příkladně svéhlavý, úžasně pracovitý a výkonný Petr Žantovský, absolvent pražské Univerzity Karlovy, na níž vystudoval žurnalistiku, na Katolické univerzitě v Ružomberku pak získal doktorát z historie a teorie médií, a habilitoval se na Panevropské VŠ v Bratislavě v oboru masmédií, rád překvapuje.

FRANTIŠEK UHER

Širokému údolí současné české poezie dominuje nesnadné porovnávání všech proudů básnických výpovědí a obtížný přístup k jejich pramenům.

BŘETISLAV KOTYZA

Vyčerpávající odpověď na vyřčenou otázku je v rovině Nobelovy ceny za literaturu. Samotný William Shakespeare musel by napsati nový titul, velmi dramatického, velmi tragikomického, velmi směšného obsahu. Zcela určitě se však silné a lidsky vyzrálé politické osobnosti s vizí v dějinách lidstva vyskytovaly. Zákonitě: lidstvo se doposud vzájemně nevybilo, i přesto všechno, co vidíme dnes kolem sebe.

MIROSLAV POŘÍZEK

Mezi význačné osobnosti naší kultury slavící letos kulatiny patří i Václav Neckář. V říjnu tohoto roku totiž oslavil neuvěřitelnou osmdesátku tento malý velký muž, disponující hned několika výraznými talenty. Zejména však hereckým a pěveckým. Neodolatelný rtuťovitý pohádkový princ Václav, výjimečně ztvárněný Miloš Hrma z Ostře sledovaných vlaků, oceněných Oscarem, Pavel Hvězdář ze Skřivánků na niti, ale především úspěšný zpěvák, startoval svou dlouhou a mimořádně úspěšnou kariéru během neopakovatelných šedesátých let. Již v jejich průběhu se na první pohled nenápadný mladík stal idolem dívek a žen, když se prosadil jako výrazný herec i zpěvák velkých hitů, psaných mu přímo na tělo, podobně jako jemu svěřené filmové role.

PAVOL JANÍK

Biely anjel iskrí ako kremeň.

Sklá nám zdobia ornamenty mrazu.

Je tu chvíľa zázrakov a premien.

Najtajnejšie sny sa splnia zrazu,

sypú sa k nám drahokamy z neba.

STANISLAV ZEMAN

Doma o čase adventním

Váhy

Ty jsou ještě po mamince

Vzpomněla žena

Když pekla cukroví s dcerou

Do krabice na Vánoce