JAROSLAV ŠULC

Na otázku v nadpise je jediná možná odpověď: Ano, má ji mít. Průzkumy veřejného mínění v polovině volebního období Sněmovny Parlamentu ČR opakovaně totiž potvrzují dva trendy – jednak další ztráty stran fialové koaliční pětky (podle očekávání), ale též (bohužel) setrvalý stav nevolitelnosti rozštěpené levice – ani komunistů, ani sociálních demokratů. Takže na úkor vládní pravice zatím posilují obě opoziční parlamentní – hodně středové – strany: Jak hnutí ANO (s trvale se zvyšujícím náskokem), tak Strana přímé demokracie (přes trvající ostrakizaci).

Rozhovor Vladimíra Stibora s Karlem Sýsem

MILAN BLAHYNKA

Básnickému nonsensu šťastně upsaný a jeho mistr Miroslav Koupil ve své prozatím poslední knížečce ŘEŽU… PILKOU (opět Amaprint-Kerndl s.r.o., Třebíč 2023, 36 s.) dosud nejjasněji odkrývá úhrnný smysl své práce.

FRANTIŠEK MAREŠ

Na pultech knihkupectví se před nedávnem objevila kniha Pavla Koláře ŘEKA POD HLADINOU s podtitulem Vědomím proti času.

FRANTIŠEK UHER

Pročítat nové básnické sbírky je zajisté takové menší dobrodružství. Něco jako plavba po klidném moři, které se občas vzedme, ale jenom výjimečně zabouří. Častější jsou zklamání, s nadějí očekávaná sbírka se mění v loď, která uvízla na mělčině. Budiž řečeno, že pouze ojediněle jde o totální umělecké ztroskotání. To již ovšem není skutečná poezie, pouze jakési více či méně nápadité nebo vtipné říkánky. Je však třeba brát ohledy, učení z nebe nepadají, i nejlepšímu kuchaři se někdy něco připálí, pekaři těsto patřičně nevykyne. A buďme objektivní, poezie je emotivní záležitost, někdy ani dobrá poezie všechny čtenáře neosloví. Přednost dostává nikoli přísně definující líc a rub pohledu. Z jiskry se plamínek pokaždé nezrodí, někdy jenom zadoutná. V takových případech není nezbytné troubit na poplach. Třeba negativní recenzí. Pozornost zaměřme opačným směrem. Už proto, abychom oslovili příznivce poezie, upozornili, která sbírka skutečně stojí za pozornost. Nesporné talenty se však přehlédnout nedají.

JOSEF MALÍNSKÝ

Před čtrnácti dny – musím se upřímně přiznat – jsem se nahodile díval na pořad, v němž mně zaujala současná významná herečka střední generace Slovenského národního divadla Diana Mórová. Několikrát jsem ji již dříve během let zaznamenal na představeních této erbovní slovenské scény na Shakespearovských letních slavnostech. A když jsem teď studoval její početnou filmografii, narazil jsem tu na jednu z jejích prvních rolí v seriálu Štúrovci.

JAN KRISTEK

Mnoho lidí si myslí, že války jsou tu za účelem zabíjení, ničení, loupení, zabírání cizího území atd. Když se však nad tím zamyslíme, zjistíme, že války v ničem z toho nejsou zrovna až tak moc produktivní.