TOMÁŠ SYROVÁTKA
Při cestách naší zemí vidíme mnoho barokních staveb často monstrosní velikosti, většinou v soukromých rukách. Je udivující neobyčejné bohatství, které celé stavby, ale hlavně vnitřní vybavení představují. V Čechách jsou spousty zámků a zámečků a tyto barokní stavby nalézáme v každé větší obci. Jestliže nespatříme v obci zámek, tak nalezneme jistě barokní kostel, nebo obojí. Takováto hustota barokních zámků a barokních kostelů v okolních zemích není. Při návštěvě památné stavby jsme průvodci upozorňováni na mimořádně jedinečný a luxusní dřevěný nábytek, sklo, porcelán, obrazy, tapety, štukovou výzdobu a výmalbu stěn a stropů. Luxusní jsou i architektura, okna, schodiště, parky, kašny, celé okolí.
MILAN BLAHYNKA
Nejnovější svou knížku OD JEŠTĚRŮ K ROBOTŮM (Nový prostor, z. ú., Praha 2022, 180 s.), jejíž vydání odmítlo podle autora dvacet „nejvznešenějších“ českých nakladatelství, nazývá Jan Stern se svou oblíbenou nadsázkou „zločinem z vášně“. Dovoluje si v ní v chronologickém pořadí tu obrátit naruby, tu zesměšnit, vždy v převodu na svou míru, události ve vývoji lidstva, události, které má za zlomové, počínaje 66 miliony let před n. l. až po rok 2060. A činí tak maximálně hovorovým zábavným stylem, syceným slangovými výrazy a obraty, jistě v zájmu čtivosti co nejobecnější a většinou vtipně.
JIŘÍ VLASTNÍK
V pondělí, 13. listopadu 2023, nás opustil Vratislav Ebr. Dožil se jednaosmdesáti let, která rozhodně nepromarnil. Stal se legendárním pražským knihkupcem, ale sám také autorem pozoruhodné literatury, sběratelem bibliofilií a psaného humoru, organizátorem kulturních akcí a happeningů, populárním moderátorem.
MIROSLAV POŘÍZEK
Stejně jako loňský, byl i letošní rok bohatý na významná jubilea známých českých hudebníků. Nepochybně by mezi nimi nemělo zapadnout ani jméno Jiřího Zmožka. Jeho cesta k velkým úspěchům v hudební branži nebyla jednoduchá a přímočará. Na velké úspěchy si sice musel počkat, ale trpělivost se bohatě vyplatila. V průběhu 80. let se po přestěhování do Prahy výrazně prosadil jako jeden z nejlepších tuzemských melodiků, když úspěšně komponoval pro naši pěveckou špičku – Karla Gotta, Hanu Zagorovou, Jitku Zelenkovou nebo Petru Janů. Rodák z Otrokovic žil řadu let v Havířově. Živil se například jako prodavač knih a gramodesek nebo kulturní referent na hornickém učilišti. Táhlo ho to ale stále více k hudbě, která se mu stala nejen celoživotním osudem, ale i obživou a brzy jej vystřelila mezi tuzemskou uměleckou elitu.
PAVOL JANÍK
Čím dlhší čas uplynie od určitých historických udalostí, tým je ich obraz skreslenejší – spravidla zámerne zveličovaný, ale niekedy aj cieľavedome vymazávaný z dejín. Tak sa 17. november 1939 ocitol v tieni 17. novembra 1989, hoci v skutočnosti v ten deň Socialistický zväz mládeže (SZM) zorganizoval oficiálny sprievod v rámci 50. výročia 17. novembra 1939, keď ríšsky protektor uzavrel české vysoké školy.
PAVOL JANÍK
V ten deň sa dr. Grossmann zobudil úplne nesvoj. Jeho pani ešte spala. Niečo nebolo v poriadku. To bolo jasné na prvý pohľad, ktorým uzrel úsvit v ovocnej záhrade za bohato riasenými záclonami. Mohol sa spoľahnúť na okamžitý dojem. Ešte ho nesklamal. Nikdy doteraz. V celom-celučičkom živote. A to nie v hocijakom živote, ale v jeho živote – v živote dr. Grossmanna. Tí, ktorí trochu poznajú svet, v ktorom dr. Grossmann prežil šesť zmysluplných desaťročí a jedno harmonické manželstvo, by mali vedieť, čo to znamená. Dr. Grossmann nemal vo zvyku mýliť sa. Dá sa povedať, že sa spravidla nemýlil, hoci je pravda, že sa nemýlil vôbec – zo zásady. Túto jeho vzácnu vlastnosť oceňovalo viacero spomienkových predmetov, ktoré mu venovali vďační bankoví zamestnanci.
JIŘÍ JÍROVEC
Přečetl jsem si totiž vzkaz, který Ivan Vyskočil poslal těm, kteří u nás rozněcují nenávist a připravují války:
LECH PRZECZEK
Hrát si se slovy a s písmenky může být poměrně zábavná záležitost. Přesvědčíme se o tom sami, pokud se třeba pokusíme vytvořit smysluplný text ze slov začínajících pouze a výhradně na jedno jediné určité písmeno.